Turizmin sürdürülebilir gelişiminde yerel halkın çevresel tutumu, davranışsal rolü ve verdiği destek arasındaki ilişki: Alanya örneği
The relationship between the environmental attitude, behavioral role and support of the local public in sustainable development of tourism: Case of Alanya
  1. Tez No: 579810
  2. Yazar: FURKAN BALTACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU İÇİGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir turizm destinasyonunun sürdürülebilir gelişim sürecinde yerel halkın davranışsal rolünü ve bu role etki eden faktörleri belirlemektir. Bu kapsamda ulusal ve uluslararası alanda önemli bir kitle turizm destinasyonu olan Alanya'da yaşayan 18 yaş ve üzeri yerel halk çalışmanın evreni olarak belirlenmiştir. Araştırma Alanya merkez dahil olmak üzere, merkeze bağlı 12 mahallede ikamet eden yerel halk üzerinde yürütülmüştür. İhtiyaç duyulan birincil veriler oluşturulan anket formları aracılığıyla elde edilmiştir. Toplamda 450 yerel halka ulaşılmış ve bu kişilerle birebir anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Anket formunda yer alan ölçeklerin öncelikli olarak geçerlilik ve güvenilirlikleri test edilmiştir. Ardından DFA (Doğrulayıcı Faktör Analizi)'ne tutulmuştur. Analizler sonucunda yerel halkın davranışsal rolüne ilişkin dört boyut elde edilmiştir. Bunlar çevresel rol, ekonomik rol, sosyal rol ve kültürel roldür. Çevresel tutumları ise ekosentrik ve antroposentrik olarak iki faktör altında toplanmıştır. Yerel halkın davrnışsal rolüne etki eden değişkenler ise çevresel tutumları olarak belirlenmiştir. Ayrıca yerel halk, Alanya'da sürdürülebilir turizm gelişimini de desteklemektedir. Verilen bu destek üzerinde en etkili olan yapıyı bulmak amacıyla Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılmıştır. Buna göre yerel halkın davranışsal rollerini segileme derecesi ve çevreye yönelik tutumlarının bir model dahilinde sürdürülebilir turizm gelişim sürecine verdikleri destek üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the behavioral role of local people in the sustainable development process of a tourism destination and the affecting factors this role. In this context, local resident aged 18 and over living in Alanya, which is an important mass tourism destination both nationally and internationally has been determined as the population of the study Alanya,. The study was carried out on the local people living in 12 neighborhoods including the center of Alanya. The primary data needed were obtained through questionnaire forms. A total of 450 local people were reached and one-to-one survey was conducted with them. First of all, the validity and reliability of the scales in the questionnaire were tested. Then, CFA (Confirmatory Factor Analysis) was conducted. As a result of the analyzes, four dimensions of the behavioral role of the local population were obtained. These are the environmental role, economic role, social role and cultural role. Environmental attitudes were collected under two factors as ecocentric and anthropocentric. The affecting variables the behavioral role of the local people were determined as their environmental attitudes. Local residents also support sustainable tourism development in Alanya. Structural Equation Modeling (SEM) was used to find the structure that was most effective on this support. Accordingly, the degree of selection of behavioral roles of the local population and their attitudes towards the environment have been found to have an impact on the support they provide for the sustainable tourism development process within a model.