Alvin Plantinga'nın natüralizme karşı evrimsel argümanı
Alvin Plantinga's evolutionary argument against to naturalism
- Tez No: 579838
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CANER TASLAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Din ile bilim arasında, geçmişten bu yana tartışma konusu edilmiş ilişkinin mahiyetine dair din felsefecileri veya bilim insanları tarafından ortaya konan iki görüş; bu iki alanda çatışma ya da uyumun olduğu üzerinedir. Modern bilimin getirdiği pozitivist bilimci anlayışla beraber kendine olan güveni daha da artan pozitif ateizm, bilim ile din arasında herhangi bir uzlaşmanın mümkün olmadığını iddia ederek dinin akla yatkın olmayan bir inanma meselesi olduğunu ifade eder. Bilim alanında önemli bir alan bulan Natüralizm, bilim ile din arasındaki ilişki hakkında yorumlarda bulunurken aynı zamanda teistik iddialara da cevaplar vermektedir. Günümüz din felsefecilerinden Plantinga, Natüralizm'in bilim ile din arasındaki derin çatışma olduğu iddiasına karşı bilim ile dinin yüzeysel bir çelişki içerisinde olmakla birlikte derin bir uyuma da sahip olduğunu ortaya koyan önemli argümanlar ortaya koymaktadır. Türk felsefe yazınında Kemal Batak ve Osman Caner Taslaman bu alanda önemli çalışmalar ortaya koymuşlardır. Bu yazarların çalışmalarından faydalanarak, bu alanda Plantinga'nın eleştirilerine bakmak suretiyle natüralistlerin çalışmaları doğrudan ele alınmıştır. Tezimiz“Giriş”,“Natüralizm Tanımı ve Çeşitleri”,“Plantinga'nın Argümanları ve Argümanlara Yapılan İtirazlara Yaptığı Eleştiriler”ve“Sonuç”olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Teistik inançlarda evrim sürecinin olmadığı yönündeki görüşlere rağmen kutsal kitaplarda böyle bir durumun olmadığı ile alakalı bir bilgi bulunmadığı için evrim sürecini bir yönetenin olabileceği görüşü ele alınmaktadır. Plantinga, Evrim Teorisi'nin insan yaşamının gözlemlenemeyecek kadar uzun olması sebebiyle bu süreci bir yaratıcının yürütmesinde hiçbir beis görmediğini güçlü argümanlarla ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Two views put forward by religious philosophers or scientists about the nature of the relationship that has been debated since the past between religion and science are on that there is a conflict or harmony in these two areas. Positive atheism, whose self-confidence has increased with the positivist understanding brought by modern science, asserts that there cannot be any compromise between science and religion, states that religion is an unreasonable matter of belief. Naturalism, which has an important field in the field of science, makes comments about the relationship between science and religion and also answers to theistic claims. Plantinga, one of today's philosophers of religion, makes important arguments against the claim of Naturalism that there is a deep conflict between science and religion, despite that science and religion are in a superficial contradiction, but they also have a deep harmony. Kemal Batak and Osman Caner Taslaman in the Turkish literature of philosophy have produced important studies in this field. Benefiting from the works of these authors, the work of naturalists has been directly addressed by looking at Plantinga's critique in this field. Our thesis consists of four chapters:“Introduction”, 'Definition and Types of Naturalism“, 'Plantinga's Arguments and Criticisms to the objections against his Arguments”and“Conclusion”. Despite the view that there is no evolutionary process in theistic beliefs, since there is no information in the holy books proving that such a situation does not exist, it is considered that there may be a ruler of the evolutionary process. As the Theory of Evolution is too long to be observed in human life. Plantinga makes strong arguments that he sees no problem that such process was supervised by a creator.