The effects of solution-focused and social skills training groups on social anxiety and coping strategies of ethiopian university students
Çözüm odaklı ve sosyal beceri eğitimi gruplarının Etiyopyalı üniversite öğrencilerinin sosyal kaygı ve başa çıkma stratejileri üzerindeki etkisi
- Tez No: 579843
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SİBEL TÜRKÜM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı Çözüm Odaklı Psiko-eğitim Programı (ÇOPP) ve Sosyal Beceri Eğitiminin (SBE) Etiyopyalı üniversite öğrencilerinin sosyal kaygıları ve başa çıkma stratejileri üzerindeki etkisini test etmektir. Geçerli bir ölçme aracı bulunmadığından, bu araştırmanın temel amacına yönelik, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeğinin (LSAS-Amh) ve Başa Çıkma Envanteri Kısa Formunun (The Brief COPE-Amh) Amharca diline uyarlaması yapılmış ve psikometrik özellikleri incelenmiştir. Ölçek uyarlama çalışmasından sonra ÇOPP'un pilot uygulaması Etiyopyalı üniversite öğrencilerinde sosyal kaygıyı yönetme ve başa çıkma becerileri geliştirme açısından etkisi incelenmiştir. Daha sonra deney-1, deney-2 ve kontrol gruplu, ön test ve son test ölçümlü (3X2) yarı deneysel desen kullanılarak deneysel çalışma gerçekleştirilmiştir. Ölçek geçerliğinin sınanması, pilot program uygulaması ve yarı-deneysel çalışmalar sırasıyla 429, altı (6), ve 32 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, Amharca diline uyarlanan Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeğinin (LSAS-Amh) ve Başa Çıkma Envanteri Kısa Formunun (The Brief COPE-Amh) geçerli ve güvenilir olduğunu göstermiştir. Sadece başa çıkma ölçeği güvenirlik katsayılarının düşük olduğu bulunmuştur. Deneysel çalışma bulguları hem ÇOPP hem de SBE programlarının Etiyopyalı üniversite öğrencilerinin sosyal kaygı düzeylerini azaltmada etkili olduklarını göstermektedir. Ayrıca ÇOPP'nın aktif başa çıkma ve başa çıkma becerilerini planlamaya katkı sağladığı, her iki programın da (ÇOPP ve SBE) katılımcıların araçsal ve duygusal başa çıkma stratejilerini kullanma eğilimlerini artırmada etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to test the effects of Solution Focused Psychoeducational Program (SFPP) and the Social Skills Training (SST) on the social anxiety and coping strategies of Ethiopian university students. Under this main objective, due to lack of validated measure, the Liebowitz Social Anxiety Scale (the LSAS-Amh) and the Brief COPE Inventory (The Brief COPE-Amh) were adapted to Amharic language. The adapted measures were examined for their psychometric properties.This study involved a program piloted and experimented for its efficacious in managing anxiety and enhancing coping of Ethiopian university students. A 3X2 quasi-experimental research design was employed to three groups of participants (SFPP, SST and control groups) and two measurements were used (pre and post-intervention assessments). The scale validation, program piloting, and the quasi-experimental studies were performed in sequence involving a total of 429, six (6), and 32 participants, respectively. Results revealed that the Amharic versions of the LSAS-Amh and the Brief COPE-Amh were valid and reliable, except the weak reliability concerns for Brief COPE-Amh subscales. Findings in the quasi-experimental study revealed that both SFPP and the SST are promising treatments to reduce social anxiety in Ethiopian university students. Both treatments (SFPP and SST) were efficacious in increasing participants tendency to use instrumental and emotional coping strategies. Additionally, the SFPP can provide benefit for participants on the active coping and planning as coping strategies.