Plastikleştirilmiş kağıdın kuşelenmesi
Coating plasticized paper
  1. Tez No: 579852
  2. Yazar: ALPER ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELİL ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Kimya, Wood Products, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kâğıdın plastikleştirilmesi, belirli kimyasal maddeler ve işlemler aracılığı ile, kâğıdın mevcut yapısının kısmen değiştirilmesi işlemi sonucu, plastik malzemelere özgü fiziksel ve mekanik özelliklere sahip hale getirilmesidir. Yapısal değişiklik kısmi gerçekleştirildiği ve ürünü oluşturan kısımlar farklı nitelikte ancak tamamı aynı malzemeden oluştuğu için bu ürüne“Tümü Selüloz Kompozit”malzeme denmektedir. Bu çalışmada, alkali çözeltiler yardımı ile selülozun kimyasal modifikasyonu yoluyla plastikleştirilmiş kağıdın elde edilme yöntemleri denenmiş ve elde edilen plastikleştirilmiş kâğıtların, kimyasal işlem görmüş bir kağıt gibi kaplama (kuşeleme) işlemine uygunluğu araştırılmış; plastikleştirme ve kaplama işlemlerinin kağıtlar üzerindeki etkilerinin elde edilen test sonuçlarının kıyaslanması yoluyla ortaya konması hedeflenmiştir. Araştırmada selüloz kaynağı olarak ağartılmış, uzun lifli kraft selülozu kullanılmıştır. Kaplama pigmenti olarak kaolin ile kalsiyum karbonat, tutunum maddesi olarak da lateks tercih edilmiştir. Kimyasal işlemler için NaOH ve ürenin sulu çözeltileri kullanılmıştır. Bu işlemlerin kâğıt özellikleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi için fiziksel, kimyasal ve optik testler uygulanmıştır. Düzgün formasyona sahip kâğıtların elde edilebilmesi için kimyasal modifikasyon ve sonrasında gerçekleştirilen kâğıt safihası oluşturma sürecinin uygulanabilir yolları denenmiş, görece uygun olduğuna karar verilen yöntemin olumlu, olumsuz ve geliştirilmesi gereken yönleri tespit edilmiştir. Kimyasal modifikasyon işlemlerinin, elde edilen kâğıtların fiziksel direnç özellikleri üzerinde öngörülenden az olumlu etki yaptığı tespit edilmiş, bunun muhtemel sebebi ve geliştirilmesi gereken yönü belirtilmiştir. Kimyasal işlem gören kâğıtların işlem görmemiş olanlar gibi kaplamaya uygun olduğu, kaplama işlemi sonrasında benzer ve olumlu değişimler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The plasticization of the paper is to make paper (papermaking fibers) has physical and mechanical properties specific to the plastic materials. It is result from the partial modification (partial dissolving) of the current structure of the fibers, through certain chemicals and processes. This new product is called as“All-Cellulose Composite”because of the structural modification is made partially and the parts that make up the product are of different quality but all of the same material (monocomponent composite). In this study, the methods for obtaining the plasticized paper by chemical modification of cellulose by alkaline solutions were tried. Furthermore, the suitability of the obtained plasticized papers for the coating process were investigated; Determination of the effects of plasticization and coating processes on papers are aimed by comparing the obtained test results. In the research, the bleached softwood kraft cellulose was used as the paper raw material. Kaolin ans calcium carbonate were used as the coating pigment and latex as the adhering agent. NaOH and urea aqueous solutions were used for chemical processing. Physical, chemical and optical properties were determined in order to determine the effects of the chemical midification. In order to obtain properly formed paper sheets, different ways of chemical applications and sheet forming processes have been tried, positive, negative and necessary aspects of the method which are decided to be relatively appropriate have been determined. Chemical modification processes have been detected to have a less favourable effect on the physical resistance properties of the papers obtained, the possible reason for this and the parts to be developed have been stated. It has been determined that chemically treated paper is suitable for coating as untreated paper and similar, positive changes occured after coating process.