Bir dizel motoruna metanol fumigasyonu ve egr uygulamasının etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of methanol fumigation and egr application on a diesel engine
- Tez No: 579853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEZİR AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Enerji ihtiyacı dünya nüfusundaki artış ve endüstrileşmedeki gelişmelerle gün geçtikçe artmaktadır. Artan enerji ihtiyacını karşılamak için ülkeler yeni enerji kaynakları ararken bir yandan da enerjinin verimli kullanılması önem kazanmaktadır. Ülkeler ekonomik dengelerini sağlamak için yerli enerji kaynaklarına yönelmeye başlamışlardır. Bu çalışmada dizel motorlarda alternatif yakıt olarak değerlendirilen metanolün fumigasyonu sonucunda performans parametrelerinin ve emisyonların değişimi incelenmiştir. Metanol fumigasyonu uygulanan motora EGR uygulamasının performans parametreleri ve emisyonlarda oluşturduğu değişim karşılaştırmalı olarak ele aşınmıştır. Çalışmada tek silindirli, direkt enjeksiyonlu bir dizel motora elektronik kontrollü bir metanol enjeksiyon sistemi adapte edilerek farklı oranlarda metanol fumigasyonu uygulanmıştır. Elde edilen veriler standart durumla karşılaştırılarak irdelenmiştir. Daha sonra standart durumdaki dizel motora EGR uygulanarak elde edilen performans parametreleri ve emisyonlar karşılaştırılmıştır Optimum metanol fumigasyonu olarak tespit edilen %20 metanol fumigasyonu ve optimum EGR oranı olarak belirlenen %15 EGR oranı aynı anda uygulanarak performans parametreleri ve emisyonlardaki değişim karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak metanol fumigasyonu efektif verimi olumlu etkilerken ÖYS' yi arttırmıştır. EGR uygulaması ise NO emisyonunu azaltırken performans parametrelerini kötüleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy demand is increasing day by day with the increase in world population and developments in industrialization. In order to meet the increasing energy needs, countries are looking for new energy resources while at the same time efficient use of energy is gaining importance. Countries have begun to turn to domestic energy sources to ensure their economic balances. In this study, the performance parameters and the changes of emissions as a result of fumigation of methanol which is considered as an alternative fuel in diesel engines were investigated. The effect of EGR on the performance parameters and emissions of the engine applied to methanol fumigation is comparatively discussed. In this study, an electronically controlled methanol injection system was applied to a single cylinder, direct injection diesel engine and methanol fumigation was performed at different rates. The data obtained were compared with the standard case. Then the performance parameters and emissions obtained by applying EGR to the standard diesel engine were compared. 20% methanol fumigation as optimum methanol fumigation and 15% EGR ratio determined as optimum EGR ratio were applied at the same time and performance parameters and changes in emissions were compared. As a result, methanol fumigation has a positive effect on effective yield and increased specific fuel consumption. The EGR application decreased the NO emission and worsened the performance parameters.