Dünyamız, ay ve yaşam kaynağımız güneş ünitesi'nin öğretiminde kavram haritalarının kullanımı
The use of concept maps in the teaching of earth, moon, and sun concepts
  1. Tez No: 579879
  2. Yazar: ZEYNEP KUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA BOZKURT ALTAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YENİLMEZ TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, 6. Sınıf öğrencilerinin“Dünyamız, Ay ve Yaşam Kaynağımız Güneş”ünitesini öğrenmelerinde kavram haritalarının etkisi araştırılmaktadır. Bu kapsamda bu araştırmada,“Dünyamız, Ay ve Yaşam Kaynağımız Güneş”ünitesinde 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, bilgilerinin kalıcılığına ve kavram gelişimine kavram haritalarının etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma tek gruplu ön test son test deneysel desen ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun durum örneklemesine göre belirlenmiş olup, 2016-2017 eğitim öğretim yılında Sinop ilinde bir ortaokulda öğrenim gören tüm altıncı sınıf öğrencilerini (toplam 10 öğrenci) kapsamaktadır. Öğrencilere, kavram haritalarına dayalı öğrenme metoduyla 5 hafta süreyle (toplam 20 saat) eğitim verilmiştir. Çalışma kapsamında“Dünyamız, Ay ve Yaşam Kaynağımız Güneş”ünitesiyle ilgili kazanımları içeren, 14 sorudan oluşan bir başarı testi, öğrenci başarılarını ölçmek amacıyla deneysel işlem öncesi ön-test ve sonrasında son-test şeklinde uygulanmıştır. Kalıcılığı belirlemek amacıyla 3 ay sonra kalıcılık testi uygulanıp elde edilen veriler SPSS programı ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların akademik başarısını ölçmek üzere ayrıca çalışma grubundaki öğrencilerin çizdikleri kavram haritaları kullanılmıştır. Çalışma kapsamında kullanılan kavram haritaları CmapTools yazılım programı kullanılarak hazırlanmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular, kavram haritalarının,“Dünyamız, Ay ve Yaşam Kaynağımız Güneş”ünitesinde, 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, bilgilerinin kalıcılığına ve kavram gelişimine etkisi olduğunu göstermektedir. Araştırmanın bulgularının yapılacak benzer çalışmalara örnek teşkil etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of using concept maps on sixth grade students' learning of the Earth, Moon and the Sun concepts is investigated. More specifically, the effects of concept maps on students' academic achievement, retention of knowledge and concept development were examined. The design of the study was single group pre-test post-test experimental design and the participants were all sixth grade students (a total of 10 students) in a secondary school in Sinop district in the 2016-2017 academic year. The students were taught based on the construction of concept maps for 5 weeks (20 hours in total). Within the scope of the study, a 14-item achievement test was given as pre-test and post-test before and after the experimental procedure in order to measure student achievement. In order to determine the retention of the concepts, the same test was given 3 months after the experimental procedure is completed. In order to see the conceptual development of the participants, concept maps constructed by the students were also evaluated. The concept maps are constructed through using CmapTools software. The findings of this study showed that concept maps contributed to the academic achievement, retention of knowledge, and concept development of sixth grade students in the learning of the Earth, Moon and the Sun unit. The findings are expected to contribute to the related literature and serve as an example for similar studies.