Şizofreni hastalarının bakım vericilerinin aile bütünlüğü duygusu ve bakım yükünün belirlenmesi
Determination of the care burden and the sense of family coherence in caregivers of the patients with schizophrenia
  1. Tez No: 579886
  2. Yazar: ZÜBEYDE NERGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, şizofreni hastalarının bakım vericilerinin bakım yükü ile aile bütünlük duygusunun arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 1 Haziran 2018- 1 Ekim 2018 tarihleri arasında Ordu ilinde Devlet Hastanesi ile Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri polikliniğine şizofreni tanısıyla gelen, çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden, 178 şizofreni hastasının primer bakım vericisi üzerinden yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak 'Kişisel Bilgi Formu', 'Aile Bütünlük Duygusu Ölçeği Kısa Formu' ve 'Bakım Verme Yükü Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler Student t-test, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson korelasyon katsayısı ve çoklu regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan bakım vericilerin %70.8'inin kadın, %59.6'sının evli, %62.4'ünün çalışmayan, %61.2'sinin orta gelirli olduğu tespit edilmiştir. Bakım verenlerin bakım yükü puan ortalamasının 49.47±15.20 olduğu, %69.1'inin ortalamanın üzerinde (orta ve yüksek düzey) bakım yükü puan ortalamasına sahip olduğu belirlenmiştir. Aile bütünlük duygusu puan ortalamasının ise 48.87±9.74 olduğu ve yaklaşık %87.6'sının ortalamanın üzerinde (orta ve yüksek düzey) aile bütünlük duygusu puan ortalamasına sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the care burden of caregivers of patients with schizophrenia and to evaluate their relationship with family integrity. Material and Method: This study was carried out between June 1, 2018 and October 1, 2018 in the primary care giver of 178 schizophrenic patients, who came to Ordu State Hospital and Training and Research Hospital psychiatry outpatient clinic with the diagnosis of schizophrenia, voluntarily agreed to participate in the study. Personal information form, family sense of integrity scale short form and care burden scale were used as data collection tools. The data obtained from the study were evaluated with Student's t-test, One-Way Variance Analysis, Pearson's correlation coefficient and multiple regression analysis. Results: It was found that %70.8 of the caregivers participating in the study were women, %59.6 were married, %62.4 were unemployed, and %61.2 were middle-income. It was determined that the caregivers had an average of 49.47 ± 15.20 points from the care load scale and %69.1 had a mean care load score above the average (medium and high level). It was found that the mean score of family integrity was 48.87 ± 9.74 and approximately 87.6% had a mean (higher and middle) level of family integrity.