Şizofreni tanısı alan kadın hastaların içselleştirilmiş damgalama ve işlevselliği ile bakım vericilerinin duygu dışavurumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between internalized stigmatization and functioning of female patients with schizophrenia and emotional expression of caregivers
- Tez No: 719029
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SUKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı, şizofreni tanısı alan kadın hastalarının içselleştirilmiş damgalama ve işlevselliği ile bakım vericilerinin duygu dışavurumu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı tipte gerçekleşen araştırmanın örneklemini; Eylül 2020 - Aralık 2020 tarihleri arasında bir Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yatan şizofreni tanısı konan 120 kadın hasta ve 120 hasta yakını oluşturdu. Verilerin toplanmasında sosyo-demografik bilgi formu, Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalama Ölçeği (RHİDÖ), Şizofrenide İşlevsel İyileşme Ölçeği (ŞİLÖ), Duygu Dışavurumu Ölçeği (DDÖ) kullanılmıştır. Veriler; tanımlayıcı analizler, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis, Spearmann ve Lojistik regresyon ile analiz edildi. Damgalanmaya karşı direnç ve kalıp yargıların onaylanması alt ölçek puanı ile düşmancıl eleştirel oluş, aşırı ilgi koruma kollama müdahale ve DDÖ toplam puan arasında anlamlı zayıf pozitif korelasyon tespit edilmiştir. ŞİLÖ alt ölçek puanları ile düşmancıl eleştirel oluş, aşırı ilgi koruma kollamama müdahale alt ölçek puanları ve DDÖ toplam puan arasında anlamlı zayıf negatif korelasyon tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between internalized stigmatization and functionality of female patients diagnosed with schizophrenia and their caregivers' emotional expression. Descriptive and comparative design research sample conducted 120 patient relatives and 120 woman patients diagnosed with schizophrenia hospitalized in a Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital between September 2020 and December 2020. Socio-demographic information form, Internalized Stigmatization Scale for Mental Illnesses (ISMI), Functional Recovery Scale in Schizophrenia (FRSS), Expressed Emotion Scale (EE) were used to collect the data. Data; Descriptive analyzes were analyzed by Mann Whitney-U, Kruskal Wallis, Spearmann and Logistic regression. A significant weak positive correlation was found between resistance to stigmatization and the approval of stereotypes subscale score, and hostile criticality, over-attention-seeking, intervention, and the total score of EE. Significant weak negative correlation was found between the FRSS subscale scores and the hostile criticality, excessive attention-seeking intervention subscale scores, and the total score of EE.