Ortaokul öğrencilerinin depremle ilgili kavram yanılgılarının araştırılması
The analysis of middle school students' misconceptions of earthquakes
  1. Tez No: 579903
  2. Yazar: DÖNE DERELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA SAVAŞCI AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın temel amacı ortaokul 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin depremler ile ilgili kavramsal anlama düzeylerini tespit etmek ve depremlerle ilgili kavram yanılgılarını ortaya çıkarmaktır. Bu çalışma 2013-2014 eğitim öğretim yılında İstanbul İlinin farklı ilçelerindeki 10 farklı ortaokulda öğrenim gören 1024 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada nicel ve nitel verilerin birlikte kullanıldığı karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada nicel veri toplama aracı olarak 60 sorudan oluşan Depremi Anlayalım Testi kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanmasında ise araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde yüzde ve frekans değerlerinin hesaplanmasında betimsel analizler ve farklı sınıf düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla ANOVA testi yapılmıştır. Nitel veriler ise betimsel analiz ve içerik analizi ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda nicel verilerden elde edilen bulgular ortaokul öğrencilerinin depremlerin oluşumunu açıklayan fay hattı, levha hareketi ve kayaçlarda sıkışmış enerjinin dışarı çıkması gibi kavramlar hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını ve bilgi düzeylerinin sınıf seviyesine göre artış göstermediğini ortaya koymuştur. Ancak yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen bulgular 8.sınıf öğrencilerinin depremin oluşumunu açıklamak için bu kavramları daha çok kullandıklarını göstermiştir. Araştırma kapsamında toplanan nicel ve nitel verilerden elde edilen bulgular öğrencilerin depremlerin etkileri ve depremden korunma yöntemleri ile ilgili daha başarılı olduklarını göstermektedir. Ayrıca, araştırmadan elde edilen bulgular öğrencilerin depremlerle ilgili çok sayıda kavram yanılgılarına sahip olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the conceptual understanding of middle school students at different grade levels from the fifth grade to the eighth grade about earthquakes and to reveal middle school students' misconceptions of earthquakes. This study was carried out with 1024 students in 10 different middle schools in different districts of Istanbul. In this study, the mixed research method including both quantitative and qualitative data was used. In the current research, quantitative data were collected by using“Understan-ding Earthquakes”test with 60 questions. Moreover, qualitative data were collected by semi-structured interviews with 36 students selected based on the test scores at diffe-rent levels. Interview questions were designed by the researcher based on the literature and the questions of the test. In the analysis of quantitative data, ANOVA test was used to calculate the percentage and frequency values, and to compare the descriptive analyzes and the different grade levels. Qualitative data were analyzed by descriptive analysis and content analysis. Findings from the quantitative data revealed that the secondary school students did not have enough knowledge about the fault line, the movement of the plate and the energy trapped in the rocks. However, findings from semi-structured interviews showed that 8th grade students used more scientific concepts to explain the formation of the earthquake. Findings from both quantitative and qualitative data in the study indicate that the students have more scientific understanding about the effects of earthquakes and the methods of protection from earthquake damages. In addition, the findings of the study show that students have several misconceptions about earthquakes.