Golf turizm motivasyonlarının belirlenmesine yönelik keşifsel bir çalışma
Determination of the golf tourism motivations: An exploratory research
- Tez No: 579938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEY ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Turizm hareketlerinin gelişim hızı, golf turizminin önemli bir yere sahip olacağını göstermektedir. Alternatif turizm şemsiyesi adı altında, golf turizmi özellikle son yıllarda uluslararası pazar içinde önemli etkiye sahip olmaya başlamıştır. Golf turizm harcamaları, diğer turizm harcamalarına göre daha yüksek harcamalara sahip olduğu için ülke ekonomisine katkıları daha yüksek olmaktadır. Golf turizmi ülkemizde turizm endüstrisi içerisinde son zamanlarda büyümesi devam eden önemli bir pazar haline gelmiştir. Golf turizminin büyümesi göz önüne alındığında, önemli golf destinasyonu olan, Belek bölgesine golf destinasyonu olarak tercih edilmesinde etkili olan faktörlerin anlaşılmasında önemli hale gelmektedir. Bu çalışmanın amacı da, Türkiye'nin en önemli golf turizm destinasyonu olan Belek bölgesinin golf turizmi açısından tercih edilmesinde ve bölgeye gelen ziyaretçilerin bu etkinliğe katılmasında etkili olan motivasyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için nitel ve nicel desenli yöntemler kullanılmıştır. Bu bağlamda yarı yapılandırılmış görüşme ve anket yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde (SPSS 18) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı ve istatistiksel yöntemler ve açımlayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre, Belek Bölgesinin golf turizmi amaçlı tercih edilmesini etkileyen en önemli çekici faktörler, iklim özellikleri, golf sahalarının tasarımı, konaklama tesislerinin ve hizmetlerinin kalitesi ve golf saha kondisyonlarının iyi olmasıdır. Çalışmanın diğer bir sonucu olarak, bölgede golf sporuna katılan bireylerin bu etkinliğe yönelten faktörlerin belirlenmesidir. Buna göre, açık havada olmaktan zevk almak, golf oynarken keyifli hissetmek, gerginlikten ve stresten uzaklaşmak, zinde ve sağlıklı hissetmek öne çıkan motivasyonel faktörlerdir. Çalışmanın sonuçlarının literatüre katkı sağlayacağı, ayrıca turizm profesyonellerine ve gelecekteki pazarlama stratejilerinin geliştirilmesine yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The speed of development of tourism movements shows that golf tourism will have an important place. In the name of the alternative tourism umbrella, golf tourism has started to have significant impact especially in the international market in recent years. Since tourism expenditures have higher expenditures compared to other tourism expenditures, their contribution to the national economy is also higher. Golf tourism has become an important market in the tourism industry in our country. Considering the growth of golf tourism, it is important in understanding the factors that are important for the preferred golf destination as well as being preferred as a golf destination. The purpose of this study, Turkey's most important golf tourism destination is to be preferred in terms of Belek golf tourism and visitors from the region was aimed to determine the motivation is effective in participating in this event. The sample of the study consisted of individuals who participated in golf tourism in 157 (domestic) and 108 (foreign) 265 who visited Belek region for golf purposes in March-April selected by simple random sampling method. The data collection and method of the research is mixed pattern. In this context, semi-structured interview and survey methods are used. It was used in the analysis of research data (SPSS 18). Descriptive and statistical methods and exploratory factor analysis were used to evaluate the data. As a result of the study, the most important attractive factors, climatic features, design of golf courses, quality of accommodation facilities and services and good condition have resulted in the most effective factors. Another result of the study is that the push motivational factors that are effective in the participation of the participants in golf sport are to enjoy being outdoors, to feel enjoyable while playing golf, to get away from tension and stress, to feel fit and healthy. It is believed that the results of the study will contribute to the literature, and will help the tourism professionals and the development of future marketing strategies.