A comparison of long-range licensed and unlicensed LPWAN technologies
Uzun menzilli lisanslı ve lisanssız LPWAN teknolojilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 579939
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ALPER ÖZPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
IoT teknolojilerindeki son gelişmeler, mobil şebeke operatörleri (MŞO'lar) ve diğer nesnelerin bağlantısını sağlayan operatörleri tarafından oldukça fazla ilgi çekmektedir. Bu operatörler için en büyük endişeler: batarya dostu, uzun menzilli, yüksek kapasiteli ve güvenli bağlantılar sağlamakla ilgilidir. Düşük Güç Geniş Alan Ağları (LPWAN), çok büyük alanlarda dağıtılan çok düşük güç aygıtlarını bağlayabilmesi nedeniyle bu iki ana konu için en önemli çözümlerden biridir. Bu ihtiyaç, LP-WAN teknolojilerinin akıllı şehirlerin çeşitli uygulamalarının farklı alanlarında yaygın olarak kullanılmasını sağlar. Bu yazıda, LP-WAN teknolojilerinin karşılaştırmaları incelenmektedir. Mevcut olan LP-WAN teknolojileri iki gruba ayrılmıştır. Teknik ve teknik olmayan gerekliliklerden araştırıldı ve analizler sunuldu. Bu, MNO'lara (Mobil Şebeke Operatörleri) ve ayrıca LPWAN müşterilerine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Internet of Things have already started to be a part of our daily lives. During yeras, the limited connection ranges and energy are the biggest barrier on the IoT solutions. The key solution for these issues are Low Power Wide Area Networks (LPWAN), as they have the ability to operate on e very low power and they can communicate in very long distances. These features have made the LPWAN technologies become widely useful in different fields of various applications. In this paper, the currently available LP-WAN technologies are categorized in two groups, those unlicensed and licensed. Being explored from both technical and non-technical requirements for applications, they are also compared to each other regarding their technological and commercial aspects. This would help MNOs (Mobile Network Operators) and also LPWAN customers to decide which technology is more feasible for their use-cases.