Remodelling of the korean wave: is it possible for Turkey to create the Turkish wave?
Kore dalgasının yeniden modellenmesi: Türkiye'nin Türk dalgası yaratması mümkün mü?
  1. Tez No: 579940
  2. Yazar: MERVE MÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR FALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde yaşanan ekonomik ve politik gelişmeler ülkelerin uluslararası arenada birbirleri ile yarıştığı yoğun bir rekabet ortamı oluşmasına neden olmuştur. Oluşan bu rekabet ortamında ülkelerin diğer ülkelerden farklılaşması, ülke imajlarını koruması, ekonomisini geliştirecek yeni pazar payları oluşturması, hedeflerini genişletebilmesi ve vatandaşların taleplerini karşılayabilmesi hükümet stratejileri ile doğrudan ilişkilidir. Bunun yanı sıra son yıllarda hükümetlerin yumuşak güç unsuru olarak farklı stratejik alanlara yönelmesi, alternatiflerini değerlendirmesi; kültürel, teknolojik gelişmeler gibi ülke ekonomisine doğrudan katkı sağlayacak bir çok yeni ekonomik kaldıraç yaratmıştır. Ülkelerin yeni kalkınma stratejileri yaratması, global, politik, ekonomik, teknolojik gibi bir çok faktörden etkilenmektedir. Ulus ve ulus imajı, ürünlerinin satışları, diğer ulus vatandaşlarının, ülkeyi nasıl algıladığı ve zihinlerinde nasıl konumlandırdığı son zamanlarda ülke politikalarında önemli bir faktör haline gelmiştir. Bu nedenle ülke ekonomisini geliştirmek için yeni yollar arayan hükümetler başarılı bir ulus markalaması oluşturmanın önemini anlamış ve uluslararası arenada yeni stratejiler ile yer almaya başlamışlardır. Ülkenin farkına varan, ülkeyi tanıyan; uluslararası arena ve hayran kitleleri ülke ekonomisine büyük katkı sağlayarak ülkenin dünya üzerinde ön plana çıkmasını sağlar.
Özet (Çeviri)
Today's economic and political developments have led to an intense competitive environment in which countries compete in the international arena. In this competitive environment, differentiation of countries from other countries, preserving the country's image, creating new market shares to develop the economy, expanding country's targets and meeting the demands of citizens are directly related to government strategies. It is an inevitable fact that governments have turned to different strategic areas as an element of soft power and evaluated their alternatives; It has created many new economic leverages such as cultural and technological developments that will directly contribute to the national economy. New development strategies of countries are influenced by many factors such as global, political, economic and technological. Nation and nation image, sales of its products, how other nations perceive and position the country in their minds have recently become an important factor in the country's policies. For this reason, governments, looking for new ways to develop the country's economy, have understood the importance of creating a successful nation branding and have started to take part in the international arena with new strategies. The international arena and fan groups, who recognize and become aware of the country's potential makes a great contribution to the national economy while at the same time make the country stand out in the world.