Küçükçekmece gölü ve dolayının çevre jeolojisi
- Tez No: 57997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMAV BARGU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
öz KÜÇÜKÇEKMECE GÖLÜ VE DOLAYININ ÇEVRE JEOLOJİSİ İstanbul Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Genel Jeoloji Bölümünde 1995 - 1996 yılında Küçükçekmece Gölü ve dolayının çevre Jeolojisi konulu Yüksek Lisans çalışması yapılmıştır. Her ne kadar çalışmanın ana konusu Çevre Jeolojisi ise dahi çalışmaların ana dayanağı Genel Jeolojidir. Bu nedenle öncelikle sahanın litostratigrafi birimleri ayırtlanmıştır. Bu çalışmalar sonucunda Eosen yaşlı resifal ve killi kireçtaşından oluşan Altınşehir Formasyonu üzerine uyumsuz olarak fakat kendi aralarında uyumlu Miyosen yaşlı Çekmece Grubuna ait sırasıyla Nakkaştepe Formasyonu, Çukurçeşme Formasyonu, Güngören Formasyonu, Bakırköy Formasyonu gelmektedir. En üstte diğer birimlerden kopan parçalardan oluşmuş Alüvyon uyumsuz olarak bulunur. Sahadaki yer kayma alanlarının ( Heyelan ) bölgelendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca çalışma sahasının arazi sınıflaması yapılarak imar planlarına ışık tutulmuştur. Küçükçekmece Gölünün yerleşim ve sanayi atıklarından ne oranlarda etkilendiği, gölün kirlenme derecesi ve bu kirlenmeye karşı ne gibi çözümler oluşturulabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT ENVIRONMENTAL GEOLOGYOF LAKE AND SURROUNDİG KÜÇÜKÇEKMECE This thesis is about an echologicaJ study conducted at Küçükçekmece lake district under supervision of Istanbul University, Gradvate School of Natural Sciences in the school year of 1995 - 1996 as a partial fulfillment of an MSc. degree. Althogh, the framework of this study is environmental echology, the study genvinely is based on General Echology consept. For this reason, the area of study is fragmentalized to litostratigrafic units.Due to the separation mentioned above, Altınşehir Formation which made up Eosen aged resifals and clayey limestones is not corresponding to the reset of units ; but other unit of amalyses are corresponding each other as follows : a M iyosen aged Çekmece Group's subformations of Nakkaştepe Formation, Çukurçeşme Formation, Güngören Formation and Bakırköy Formation on top, as a front cower on alluvium layer can be faund. At the field of study, landslide groping had been completed. Land classification of the study field is enabled to prapare zonning and construction planning of the entire area. The degree of pollution at Küçükçekmece Lake the effect of nearly settled industry plants on this pollution is olso concerned and what measures can be taken to prevent the pollution is olso taken into consideration at this study.