Tekirdağ ile Küçükçekmece gölü arasında Marmara denizi' ne dökülen akarsuların kirlilik yüklerinin ve etkilerinin incelenmesi
Investigation of pollution loads and effects the streams pouring i̇nto the Marmara sea between Tekirdağ and Küçükçekmece lake
  1. Tez No: 638663
  2. Yazar: GAMZE PEKACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ÜNAL YÜMÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Marmara Bölgesi konumu itibariyle önemli sanayi bölgelerini bünyesinde barındırmaktadır. Aynı zamanda Karadeniz ve Ege arasında geçişi sağlayan bir içdenizdir. Bununla birlikte hem geçiş suyu olmasından kaynaklı hemde içerdiği sanayi bölgelerinden dolayı Marmara Denizi'nde bir kirlilik artışı söz konusudur. Çoğu sanayi bölgesi çıkardığı atıksuları bir arıtma işlemine tabi tutulmadan denize veya ona ulaşan akarsulara deşarj etmektedir. Tez çalışması kapsamında Tekirdağ ile Küçükçekmece Gölleri arasında Marmara Denizi'ne dökülen havza noktalarından belirlenen 7 lokasyonda havzanın denizle karışmadan ve denizle karıştığı yerler olmak üzere deniz yüzey suyundan toplamda 12 adet su numunesi alınmıştır. Numunelerin fiziksel (pH, tuzluluk, iletkenlik, çözünmüş oksijen) ve kimyasal (inorganik kirleticiler Al, B, Cu, Fe, Al, Mn, Zn) yönünden incelenmesi yapılmıştır. Bu incelemeler sonucunda Marmara Denizi'nin ölçümü yapılan parametrelerinin yönetmelikte geçen sınır değerlerini aşmadığı ancak Bor elementinde özellikle Büyükçekmece ve Küçükçekmece göllerinde aşırı artış olduğu gözlemlenmiştir. Bunun sebebinin ülkemizde genel olarak bor kaynaklarının bol olması sebebiyle sulara karışmış olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Marmara Region embodies important industrial zones. It is also an inland sea that provides transition between the Black Sea and the Aegean. However, there is an increase in pollution due to the transition water in the Marmara Sea and the industrial areas it contains. Most industrial zones discharge the wastewater it produces into streams that reach the sea or stream without any treatment. Within the scope of the thesis study, 12 water samples were taken from the sea surface water in 7 locations determined between the basin points pouring into the Marmara Sea between Tekirdağ and Küçükçekmece Lakes, where the basin mixes with the sea and where it mixes with the sea. The samples were examined in terms of physical (pH, salinity, conductivity, dissolved oxygen) and chemical (inorganic pollutants Al, B, Cu, Fe, Al, Mn, Zn). Consequently these examinations, it was observed that the parameters of the Marmara Sea did not exceed the limit values in the regulation, and there was an excessive increase in the boron element especially in Büyükçekmece and Küçükçekmece lakes. Due to the abundance of boron resources in our country, the reason for this is thought to be mixed with water.