Bakırköy (istanbul) yeraltısuyu havzasının tuzluluk ve kirlenme modeli
- Tez No: 57996
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY GÜRPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
IV ÖZ BAKİRKÖY (ISTANBUL) YERALTISUYU HAVZASININ TUZLULUK VE KİRLENME MODELİ Bu incelemede, Bakırköy yeraltısuyu havzası alanının derin su sondajları verileri ile hidrojeolojisi sunulmuş, yeraltısuyu tuzluluk ve kirlenme modeli değerlendirilmiştir. İnceleme alam, Bakırköy yeraltısuyu havzası ile sınırlandırılmıştır. İnceleme alanının en yaşlı birimi, kiltaşı - silttaşı ve kumtaşmdan oluşan Paleozoyik yaşlı Trakya formasyonu' dur. Üzerine diskordan olarak killi kireçtaşı ve resifal kireçtaşından oluşan Eosen yaşlı Kırklareli formasyonu gelir. Bu birimin üzerine diskordan olarak Miyosen çekellerinden oluşan Çukurçeşme, Güngören ve Bakırköy formasyonu gelir. Miyosen çökelleri kum - çakıl - kil - killikireçtaşı ve mactralı kireçtaşı seviyelerinden oluşmuştur. Çalışma alanının en genç birimi olan alüvyon, tüm yaşlı birimleri örter. İnceleme bölgesinde Tersiyer istifinde belirgin bir kıvrımlı yapı gözlenmez. Alpin oroj enezine bağlı düşük eğilimler kazanmıştır. İnceleme alanında hakim yapısal modeli düşey faylar belirler. Hidrojeoloji bölümünde, birimlerin hidrojeolojik özellikleri ayrı ayrı incelenmiştir. Bakırköy havzasında hidrojeolojik bakımdan yeraltısuyu taşıyan başlıca birimler üstten alta doğru; Alüvyon, Bakırköy formasyonu, Çukurçeşme formasyonu ve Kırklareli formasyonu'dur. İnceleme alanınındaki su sondaj kuyularının lokasyon yerleri jeoloji haritasına işlenmiş ve sondaj verileri tablolar halinde sunulmuştur. İnceleme alanında mevcut derin su kuyularına ait analiz raporları verileri yardımıyla havzadaki tuzluluk ve kirlenme alanları hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT THE. MODEL OF BAKIRKÖY ( ISTANBUL) UNDERGROUND WA TER BASIN'S SALTINESS AND DÎRTİNESS In this investigation dates of Bakırköy underground water basin area's deep water drillings hidrogeology are presented. The model of it's salty and dirty water has been limited with Bakırköy underground water basm area. The oldest unit of the investigation area is Trakya formation which is composed of claystone - siltstone and sandstone. Over this formation; Eocene aged Kırklareli formation that is composed clayly limestone and reefal limestone comes uncorformably. Çukurçeşme, Güngören and Bakırköy formation which are all composed of miocene sediments come uncorformably on Kırklareli formation. Miocene sediments are composed of sand, conglomerate, clay, clayly limestone and mactra limestone. Holocene which is the youngest unit of the investigatigation area covers all old units. At investigation area any clear twisted structure is abserved on Tertiary sediments. At investigation area dominant structural model is determined by perpendicular fayl. In the hidrogeology depart, hidrogeologic characterise on of the units that have under ground water according to hidrogeologic characteristic are; Sediments, Bakırköy formation, Çukurçeşme formation and Kırklareli formation. The located placed of the water drilling wells are shown on the geological maps and the datas about the drillings are all shown on the tables. At the investigation area some information about the saltiness and dirtiness has been given by utilizing the chemical dates of present deep water wells.