Aydın ili buğday alanlarında görülen önemli bazı zararlıların ve doğal düşmanların popülasyon değişimlerinin saptanması
Determinate the fluctuations of some important insects and natural enemies population in Aydın province
- Tez No: 580061
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GENÇSOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, 2018-2019 yıllarında Aydın ili buğday alanlarında görülen önemli bazı buğday zararlılarının ve doğal düşmanlarının popülasyon değişimlerinin saptanması amacıyla Aydın ili'nin Nazilli, Söke ve Efeler ilçesinde yapılmıştır. Çalışma Osmaniyem ve Negev buğday çeşidinde yapılmıştır. Zararlıların ve doğal düşmanların popülasyon değişimi 20-30 da'lık bir alanda 3 farklı tarlada gerçekleşmiştir. Çalışma sonucunda, Aydın ilinde Eurygaster spp., Sitobion avenae Rhopalosiphum padi, Metopolophium dirhodum, Oulema melanopus, Zabrus spp., Anisoplia spp., Syringopais temperetella, Epicometis hirta, Haplothrips spp. türleri potansiyel zararlılar olarak saptanmıştır. Ancak tüm zararlıların yoğunluğu EZE değerine ulaşmamıştır. Eurygaster spp. 5,76 adet(nimf+ergin)/m2, yaprakbitleri 3,12 adet/yaprak, O. melanopus 0,64 adet, Anisoplia spp. 0,32 adet, Zabrus spp. 0,10 adet, E. hirta 0,16 adet, Haplothrips spp. 0,12 adet, S. temperetella %4 oranını aşmamıştır. Aydın ilinde zararlı süne türleri olarak: E. maura %91,25, E. austriaca %8,75 oranında tespit edilmiştir. Zararlı yoğunlukları en fazla Nazilli ilçesinde daha sonra Efeler ve Söke ilçesinde tespit edilmiştir. Doğal düşman yoğunlukları en yüksek Coleoptera takımına ait bireyler olmuş ve en fazla Efeler ilçesinde tespit edilirken, onu Nazilli ve Söke ilçesi izlemiştir. Neuroptera bireyleri yoğunlukları ise en yüksek Söke ilçesinde tespit edilirken, onu Efeler ve Nazilli ilçesi izlemiştir. Ayrıca çalışmada süne yumurta parazitoitlerinden Trissolcus semistriatus, yaprakbitlerinde ise Aphidius rhopalosophi türü saptanmıştır. Sonuç olarak, buğday alanlarında görülen zararlılar EZE değerine ulaşmadığı için Eurygaster spp. ve aphid türlerine karşı mücadeleye gereksinim olmadığı ve böylelikle doğal dengenin korunmasına önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Nazilli, Söke and Efeler districts of Aydın province in order to detect population changes of some important pests and natural enemies in the wheat fields of Aydın province in 2018-2019. The study was conducted on Osmaniyem and Negev wheat varieties. Population changes of pests and natural enemies took place in 3 different fields or an area of 20-30 decares. As a result of this study, Eurygaster spp., Sitobion avenae, Rhopalosiphum padi, Metopolophium dirhodum, Oulema melanopus, Zabrus spp., Anisoplia spp., Syringopais temperetella, Epicometis hirta, Haplothrips spp. species have been identified as a potential pests. However, the density of all pests did not reach the economic injury level. Eurygaster spp. 5,76 pieces(nymph+adult)/m2, Aphids 3,12 pieces/ leaf, O. melanopus 0.64 pieces, Anisoplia spp. 0.32 pieces, Zabrus spp. 0.10 pieces, E. hirta 0,16 pieces, Haplothrips spp. 0.12 pieces, S. temperetella 4% did not exceed. As Eurygaster spp. pest species in Aydın province: E. maura 91.25%, E. austriaca 8.75% were determined. Pest densities were mostly determined in Nazilli district and later in Efeler and Söke districts. Natural enemy densities were the members of the Coleoptera team with the highest in Efeler district, followed by Nazilli and Söke districts. The highest densities of Neuroptera were detected in Söke, followed by Efeler and Nazilli. In addition, Trissolcus semistriatus species was found as egg parasitoids of Eurygaster spp. and Aphidius rhopalosophi species was found in aphids. As a result, it is considered that there is no need to fight against Eurygaster spp. and aphid species since the pests seen in wheat fields do not reach the economic injury level value and thus it will make important contributions to the preservation of natural balance.