Konya Merkez ilçeleri Buğday alanlarında hasat zamanı görülen yabancı otların ve yabani yulaf (avena fatua l.)'ta accase inhibitörü herbisitlere dayanıklılığının belirlenmesi
Determination of weeds in wheat fields of Konya central districts during harvest time and accase inhibitor herbicides resistance in wild oat (avena fatua L.)
  1. Tez No: 1009312
  2. Yazar: EMİR İHSAN GÖKBEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Konya ili merkez ilçelerinde (Karatay, Meram ve Selçuklu) buğday ekim alanlarında hasat zamanı görülen yabancı ot türlerini belirlemek ve Avena fatua (yabani yulaf) biyotiplerinin ACCase inhibitörü herbisitlere karşı dayanıklılık durumunu ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Arazi survey çalışmaları sonucunda 6 monokotiledon ve 13 dikotiledon olmak üzere toplam 19 yabancı ot türü tespit edilmiştir. A. fatua, %98 rastlama sıklığı ve 15,75 adet/m² yoğunluk ile bölgedeki en yaygın ve baskın tür olarak belirlenmiştir. Survey sonrasında serada yürütülen ön tarama denemelerinde, clodinafop-propargyl uygulamasına düşük ölüm oranlarıyla yanıt veren Karatay 18, Karatay 22 ve Karatay 30 biyotiplerinde dayanıklılık şüphesi belirlenmiş ve bu biyotipler doz–tepki denemelerine dahil edilmiştir. Duyarlı popülasyon olarak Karatay 2 biyotipi seçilmiş ve 4 parametreli log-logistik model kullanılarak yapılan analizler sonucunda Karatay 22, Karatay 18 ve Karatay 30 biyotiplerinin sırasıyla 6,9; 4,3 ve 2,7 kat daha dayanıklı olduğu belirlenmiştir. Pinoxaden uygulanan hiçbir biyotipte dayanıklılık bulgusuna rastlanmamıştır. Elde edilen sonuçlar, Konya buğday üretim alanlarında clodinafop-propargyl'e karşı ACCase dayanıklılığının yerel düzeyde başladığını göstermektedir. Bu nedenle bölgede entegre yabancı ot yönetimi yaklaşımlarının benimsenmesi ve aynı etki mekanizmasına sahip herbisitlerin ardışık kullanımından kaçınılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify weed species present at harvest time in wheat fields and to determine the herbicide resistance status of Avena fatua (wild oat) biotypes to ACCase-inhibiting herbicides in the central districts of Konya Province (Karatay, Meram, and Selçuklu). A total of 19 weed species, including 6 monocotyledonous and 13 dicotyledonous species, were identified through field surveys. A. fatua was determined to be the most prevalent and dominant species in the region, with a 98% frequency and a density of 15.75 plants/m². Following the survey, greenhouse-based preliminary screening indicated suspected resistance in biotypes Karatay 18, Karatay 22, and Karatay 30 due to their low mortality rates in response to clodinafop-propargyl. These biotypes were subsequently subjected to dose–response experiments, with Karatay 2 used as the susceptible reference population. Based on analyses using a four-parameter log-logistic model, Karatay 22, Karatay 18, and Karatay 30 were found to be 6.7, 4.3, and 2.7-fold more resistant, respectively, compared to the susceptible population. No resistance was detected to pinoxaden in any of the tested biotypes. The findings indicate that resistance to clodinafop-propargyl has emerged at a local level in Konya's wheat production areas. Therefore, adopting integrated weed management strategies and avoiding repeated use of herbicides with the same mode of action is strongly recommended.