Serbest zaman engelleri ve ilgilenimleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Sakarya Üniversitesi örneği
Research of relationships between leisure time obstructions and involvements: Sample of Sakarya University
  1. Tez No: 580079
  2. Yazar: MELİHA SEVİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN ESKİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Üniversite öğrencilerinin ve üniversite de çalışan personelin; rekreatif etkinliklere katılımlarında engel oluşturabilecek faktörler ile onların serbest zaman ilgilenim düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek ve araştırma değişkenleri açısından katılımcılar arası farklılıkları tespit etmek amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma evreni 2017-2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı (SKS) tarafından farklı branşlarda düzenlenen rekreatif faaliyetlere katılan öğrenci ve personellerden oluşmaktadır. Araştırmanın verilerinin elde edilmesinde kasti örnekleme yöntemi ve yüz yüze anket tekniği tercih edilmiştir. Gönüllülük esasına dayalı olarak araştırmaya katılmayı kabul eden 230 kişiden (erkek=152, kadın=78) veriler toplanmıştır. Verilerin analiz edilmesinde değişkenler arasında farklılıkları ortaya koymak amacıyla bağımsız gruplar t testi (Independent Simple t-test), tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) ve Ki Kare testleri kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla korelasyon analizinden (Correlation) faydalanılmıştır. Bulgular incelendiğinde, kadın katılımcıların faaliyetlere katılımda erkeklerden daha fazla zaman sıkıntısı yaşadığına ve kadınların zaman yetersizliğinin faaliyetlere önem vermemesine de sebep olduğuna ulaşılmıştır. Düzenli olarak faaliyetlere katılanların katılmayanlara göre ilgilenim ortalamalarının daha düşük olduğu saptanmıştır. Çalışanların öğrencilere göre daha fazla zaman sıkıntı yaşadığına, serbest zaman faaliyetlerine katılım sıklığı ve süre değişkenleri açısından da çeşitli farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet ve mevcut statü açısından benzer faaliyetlere katılım ve memnuniyet oranlarının %80'lerin üzerinde olduğu saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde kadın katılımcıların zaman eksikliğine etki eden unsurlar ortaya konulmalıdır. Üniversitenin fiziki koşularının ve tesislerinin yeterli olmasına rağmen faaliyetlere katılımda sıkıntı yaşayan katılımcıların katılmalarına engel olan faktörler göz önüne alınarak faaliyetler düzenlemelidir. Katılımcıların ilgilenim düzeylerini artıracak yeni stratejiler geliştirmek aynı zaman da ilgili birimlerin katılımcıların boş zamanlarını daha aktif, verimli ve çeşitli faaliyetlerle geçirmeleri için sunulan olanakların yeniden gözden geçirilip değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the relationship between the factors that may prevent the participation of university students and the staff working at the university in recreational activities and their free time care levels and to determine the differences among the participants in terms of research variables. The contex of the research consists of students and staff who participated in recreational activities organized in different branches by the Department of Health, Culture and Sports of Sakarya University in 2017-2018. Intentional sampling and face-to-face survey techniques were preferred to obtain the data of the study. Data were collected from 230 people (male = 152, female = 78) who agreed to participate in the study on a voluntary basis Independent groups t test (One-way ANOVA) and Chi-Square tests were used to analyze the differences between variables. Correlation was used to determine the relationships between variables. When the findings were examined, it was found that female participants had more time shortages than men in participation in activities and women's lack of time gave importance to activities. It was found that those who participated in activities regularly had lower means of care than those who did not. There are also differences in terms of time and frequency of participation in free time activities. In terms of gender and current situation, participation and satisfaction rates of similar activities were found to be over 80%. When the obtained results are evaluated, the factors affecting the lack of time of the female participants should be put forward. Although the physical conditions and facilities of the university are sufficient, it should organize activities taking into account the factors that prevent participants from participating in the activities. Developing new strategies to increase the level of care of the participants, it is also recommended that the relevant units review and evaluate the opportunities offered to the participants to spend their free time more actively, efficiently and in various activities.