Dicle Üniversitesi Hastanesi İşyeri Hekimliği Polikliniğine periyodik muayene için başvuran hastalarda hepatit B ve hepatit C seroprevalansı ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of hepatits B, hepatitis C seroprevalence and risk factors among that admitted to occupational Healt Care Outpatient Clinic of Dicle University Hospital for periodic examination
- Tez No: 580078
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YILMAZ, YRD. DOÇ. DR. NİDA ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Hepatit B (HBV) ve Hepatit C (HCV) enfeksiyonları karaciğer sirozu ve hepatoselüler karsinomun (HCC) en sık sebeplerindendir. Dünyada yaklaşık 2 milyar kişinin HBVile karşılaşmış olduğu, yaklaşık 400 milyon kişinin ise kronik hepatit B olduğu bilinmektedir. Ayrıca yaklaşık 71 milyon insan ise kronik hepatit C enfeksiyonu taşımaktadır. Dünyada HBV ve HCV'ye bağlı komplikasyonların önlenmesi için aşılma, korunma yöntemleri hakkında toplum bilgi düzeyinin artırılması, riskli gruplarda önlemler alınması oldukça önemlidir. Bu çalışma, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi personellerinde HBsAg, Anti-HBs, Anti-HCV seroprevalansını araştırmak ve elde edilen verileri ülkemizdeki ve dünyadaki verilerle karşılaştırmak, HBV ve HCV sıklığı açısından mevcut durumun göz önüne konulması için yapılmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmamız retrospektif tiptedir. Dicle Üniversitesi İşyeri Hekimliği Polikliniği'ne 15 Mayıs 2017-15 Mayıs 2018 arasında periyodik muayene için başvurmuş 2596 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların HBsAg, Anti-HBs, Anti-HCV, hemogram ve biyokimyasal verilerine hastane otomasyonu üzerinden ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Hepatitis B (HBV) and Hepatitis C (HCV) infections are the most common causes of liver cirrhosis and hepatocellular carcinoma (HCC). It is known that approximately 2 billion people have infected with HBV in the world, and about 400 million have chronic hepatitis B. In addition, approximately 71 million people have chronic hepatitis C infection. In order to prevent complications related to HBV and HCV in the world, it is very important to increase the level of public knowledge about vaccination and prevention from viruses and to take precautions in risky groups. The aim of this study is to investigate seroprevalence of HBsAg, Anti-HBs and Anti-HCV in Diyarbakır Dicle University Hospital's staff and to compare the results with similar articles published in our country and in theworld. And also to reveal the current situation of HBV and HCV prevalence. Material and Methods: Our study is a retrospective investigation. The study includes 2596 patients who admitted to occupational healt care outpatient clinic of Dicle University Hospital for periodic examination between 15 May 2017 and 15 May 2018. HBsAg, Anti-HBs, Anti-HCV, hemogram and biochemical results of patients were obtained from the hospital automation.