Alkali ile aktive edilmiş hafif harçların özelliklerinin araştırılması
Investigation of the properties of alkali-activated lightweight mortars
- Tez No: 580087
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SARIDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, alkali ile aktive edilmiş yüksek fırın cüruflu hafif harçların farklı kür koşullarına maruz kaldıktan sonraki özellikleri araştırılmıştır. Kontrol harcına ek olarak, 7 farklı molarite de, alkali aktivatör (Na(OH)) ile aktive edilmiş yüksek fırın cüruflu hafif harçlar üretilmiştir. Tüm karışımlarda, bağlayıcı miktarı 500 kg/m3 ve su-bağlayıcı oranı 0.5 olarak alınmıştır. Asidik pomza agregası ile üretilen hafif taze harç özelliklerinden yayılma ve taze birim ağırlık deneysel olarak belirlenmiştir. Daha sonra kalıplara yerleştirilen taze harç numuneleri bir gün sonra kalıptan çıkartılmıştır. Kalıplardan çıkarılan numunelerin bir grubu poşet içerisinde deney gününe kadar laboratuvar ortamında kür edilmiştir. 105 ºC sıcaklıktaki etüvde 12, 24 ve 48 saat süre bekletildikten sonra, poşet içerisine yerleştirilen diğer üç grup ise laboratuvarda poşet içerisinde deney gününe kadar kür edilmiştir. Bu numuneler üzerinde 7, 28, 56 ve 91 gün sonra sertleşmiş hafif harç özelliklerinden sertleşmiş birim ağırlık, ultrases geçiş hızı, eğilme dayanımı ve basınç dayanımı değerleri deneysel olarak belirlenmiştir. Dahası, 150, 250 ve 500 ºC sıcaklıklara maruz kalan numunelerin sertleşmiş birim ağırlık, ultrases geçiş hızı, eğilme dayanımı ve basınç dayanımı değerleri deneysel olarak belirlenmiştir. Ayrıca seçilen bazı numunelerin SEM, EDS alan ve XRD analizleri yapılmıştır. Deneysel çalışma sonuçları, alkali ile aktive edilmiş hafif harç üretilebileceğini bunun yanında uygulanan sıcak kür koşullarının ve yüksek sıcaklıkların harçların özellikleri üzerinde olumsuz etkisinin olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, properties of alkaline activated blast furnace slag lightweight mortars after exposure to different curing conditions were investigated. In addition to the control concrete, lightweight mortars with blast furnace slag activated with alkaline activator (Na(OH)) in 7 molarities were produced. In all mixtures, the amount of binder was taken as 500 kg/m3, and the water-binder ratio was taken as 0.5 Flow and fresh unit weight valves from the light fresh mortar properties produced with acidic pumice aggregate were determined. Then, fresh mortar specimens placed in the molds were removed from the molds one day later. A group of specimens removed from the molds was cured into the pochette in the laboratory until the day of the experiment. After the other three group specimens placed into the pochette were cured in the oven at 105 ºC temperature for 12, 24 and 48 hours, they were cured in the laboratory into the pochette until the day of the experiment. Hardened unit weight, ultrasound pulse velocity, flexural strength and compressive strength values from hardened lightweight mortar properties on these specimens after 7, 28, 56 and 91 days were performed experimentally. Furthermore, hardened unit weight, ultrasound pulse velocity, flexural strength and compressive strength values of the specimens exposed to 150, 250 and 500 ºC temperatures were determined. In addition, SEM, EDS area and XRD analyzes of some selected samples were performed. The results of the experimental study showed that alkali activated lightweight mortar can be produced, and the applied hot curing conditions and high temperatures have a negative effect on the properties of mortars.