Diatomit ve Bingöl andezitinin geopolimer kompozit üretiminde kullanılabilirliği
The availability of Diatomite and Bingol andesite in geopolymer composite production
- Tez No: 781906
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN YAVUZ BAYRAKTAR, DOÇ. DR. AHMET BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, silis kumunun (SK) kısmi veya tam ikamesi olarak atık andezit kumunun (AK) ve öğütülmüş yüksek fırın cürufunun (YFC) kısmi ikamesi olarak diatomit tozunun (DT) alkali ile aktive edilmiş hafif harçların özellikleri üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Bu amaçla 16 harç örneği oluşturulmuştur. Örneklerin termal iletkenliği, kuru birim hacim ağırlığı, basınç ve eğilme basıncı değerlendirilmiş, kuru büzülme, yüksek sıcaklık ve donma çözülme dayanıklılığı incelenmiştir. Sonuçlar, %100 AK içeren ancak DT içeriği olmayan karışım ile yaklaşık 60 MPa' lık bir basınç dayanımı elde edildiğini göstermiştir. YFC'nin DT ile değiştirilmesi ise AAH'lerın basınç dayanımını önemli ölçüde azaltmıştır. %20 ve %30 DT içeren AAH karışımları ise en düşük termal iletkenlik sonuçlarını göstermiştir. D20A50 karışımı yüksek sıcaklık etkisine karşı en iyi direnci sergilemiş olup, donma ve çözülme etkisine karşı en iyi direnci gösteren karışımların %10 DT içeren karışımlar olduğu gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER:Alkali ile aktive edilmiş harçlar, Yüksek fırın cürufu, Diatomit, Atık andezit, Mekanik özellikler
Özet (Çeviri)
In this study has addressed the effects of waste andesite sand (AS) as a partial or complete substitute of silica sand (SS) and diatomite powder (DP) as a partial substitute of ground blast furnace slag (GBFS) on the properties alkali‑ activated lightweight mortars (AAM). Sixteen mortar specimens were generated for this aim. Thermal conductivity, dry unit weight, compressive and flexural strength were evaluated. Dry shrinkage, high temperature and freeze thaw durability were investigated. The results indicated that the compressive strength of about 60 MPa was obtained for the mixture containing 100%AS but without DP content. Replacing GBFS with DP reduced the compressive strength of AAM mixtures notably. The AAM mixtures containing 20% and 30% DP showed the lowest thermal conductivity results. The mixture D20A50 exhibited the best high temperature resistance and the optimum mixture for the freezing and thawing exposure was observed for the mixtures containing 10% DP KEYWORDS:Alkali activated mortars, Blast furnace slag, Diatomite, Waste andesite sand, Mechanical properties