Fenilketonüri tanısı ile izlenen süt çocuklarında anne sütü kullanımının metabolik kontrol ve büyüme üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of breastfeeding on metabolic control and growth in infants with phenylketonuria
- Tez No: 580100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇİĞDEM AKTUĞLU ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Anne sütü, yaşamın ilk 6 ayında bebeğin besin öğesi ve enerji gereksinimlerini karşılayan, immün sisteminin olgunlaşmasını destekleyen bir besindir. Fenilketonüri (FKU), fenilalaninin tirozine dönüşmesini sağlayan fenilalanin hidroksilaz enzimi ya da kofaktörü tetrahidrobiyopterinin eksikliğine bağlı gelişen doğumsal metabolik bir hastalıktır. Klasik FKU, hafif FKU ve hafif hiperfenilalaninemi (HHPA) alt gruplarına ayrılır. Anne sütünün düşük miktardaki fenilalanin içeriği ile fenilalanin kısıtlı tıbbi beslenme tedavisi alan klasik ve hafif FKU'lu süt çocuklarının metabolik kontrollerinde olumlu etki yapabileceği düşünülmektedir. Çalışmaya 2011 yılı ve sonrasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı'nda FKU ve HHPA tanısı ile izleme alınan hastalar dahil edilmiştir. Süt çocukluğu dönemindeki anne sütü kullanımları incelenmiş, anne sütünün büyüme ve metabolik kontrolleri ile ilişkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma verilerinin istatistiksel değerlendirilmesi SPSS 22.0 programı aracılığı ile yapılmıştır. FKU tanılı süt çocukları ortalama 8,8 ay anne sütü alırken HHPA grubunun ortalama 15,6 ay anne sütü ile beslendiği saptanmıştır. Tıbbi beslenme tedavisi alıyor olmanın daha az anne sütü alım süresiyle ilişkili olduğu bulunmuştur (p0,05). İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen HHPA grubunda 9., 12. ve 18.
Özet (Çeviri)
Breastmilk is a nutrient that provision the nutritional and energy requirements of the baby in the first 6 months of life and supports the maturation of the immune system. Phenylketonuria (PKU) is a congenital metabolic disease caused by deficiency of the phenylalanine hydroxylase enzyme or cofactor tetrahydrobyopterin, which converts phenylalanine to tyrosine. It is divided into classical PKU, mild PKU and mild hyperphenylalaninemia (HHPA) groups. It is thought that low amounts of phenylalanine content of breastmilk can have a positive effect on the metabolic controls of infants with classical and mild PKU who have received phenylalanine restricted medical nutrition therapy. Patients who were followed-up with the diagnosis of PKU and HHPA in Istanbul University-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Department of Nutrition and Metabolism were included in the study. The use of breast milk during infancy was investigated and it was aimed to evaluate the relationship between breast milk growth and metabolic controls retrospectively. Statistical analysis of the study data was performed through SPSS 22.0 program. While the infants with PKU were breastfed for an average of 8.8 months, the HHPA group was fed with an average of 15.6 months. It was found that medical nutrition therapy was associated with less breast milk intake (p 0,05).