Radyoterapide kullanılan parçacık hızlandırıcıları
Particle accelerators used in radiotherapy
  1. Tez No: 580101
  2. Yazar: AYŞE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NUMAN BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Parçacık hızlandırıcıları, fizik araştırmaları için geliştirilmiş gibi görünse de günümüzde tıpta, endüstride, sanayide, ziraat vb. alanlarda giderek artan bir şekilde kullanılmaktadır. X-ışınları keşfedildiğinden beri gelişen teknolojiyle beraber hızlandırıcılar, görüntülemede ve radyoterapide dünyada önemli bir yere sahiptir. Radyoterapide lineer hızlandırıcılar birçok farklı cihazla entegre olarak geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Lineer hızlandırıcılarda hem elektron hem de proton hızlandırarak kanser tedavilerinde tedavi edilecek bölgelere uzaktan uygulanır. Radyoterapide kullanılan tedavi tekniklerinde amaç, küçük hedef hacimlere odaklanmış homojen doz verilirken, sağlam dokuları ve kritik organları maksimum koruma sağlamaktır. Bu çalışmada, tıpta, özellikle kanser tedavisinde kullanılan parçacık hızlandırıcıların kullanıldığı sistemler ile bunların çalışma prensipleri derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Altough particle accelerators seem to have been developed for physics research, they are increasingly used in different areas, e.g., medicine, indurstry, agriculture etc. Since the advent of x-rays, accelerators have played an important role in imaging and radiotherapy throughout the world. In radiotherapy, accelerators are used in a wide range of different devices integrated. An accelerator acccelerate both electrons and prıotons and can be applied remotely to areas to be treated in cancer treatments. The aim of the treatment techniques used in radiotherapy is to provide maximum protection of intact tissues and critical organs while delivering homogeneous doses focused on small target volumes. In this study, systems using particle accelerators used in medicine, especially in cancer treatment and their working priciples have been reviewed.