Farklı kanser türüne sahip bireyler ile bakım veren aile üyelerinin fiziksel aktivite ve yorgunluk düzeyinin incelenmesi
Investigation of physical activity and fatigue levels of individuals with different cancer types and caring family members
  1. Tez No: 580132
  2. Yazar: ÖZGE ÖZBUDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN USGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma farklı kanser türüne sahip bireyler ile bakım veren aile üyelerinin fiziksel aktivite ve yorgunluk düzeyinin incelenmesi amacıyla planlandı. Çalışmaya farklı türde evre 3 kanser tanısı alan 180 hasta (70 erkek, 110 kadın) ve 180 bakım veren aile bireyi (86 erkek, 94 kadın) olmak üzere toplam 360 birey dahil edildi. Hastalar ve bakım verenler kolon, meme, akciğer olmak üzere üç gruba ayrıldı. Kanser hastası bireylerin yaş ortalaması 52,66 yıl ve bakım verenlerin yaş ortalaması 42,78 yıldı. Hasta ve bakım verenlerin oluşturduğu gruplardaki bireylere; IPAQ-Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (kısa form), Piper Yorgunluk Ölçeği, EORTC-QLQ-30, SF-36 yaşam kalitesi ölçekleri ve tanımlama anketleri uygulandı. Yorgunluğa verilen yanıtların hasta grubunda orta düzey şiddette, bakım verenlerin grubunda ise hafif-orta düzey şiddette olduğu görüldü. Hasta ve bakım verenlerin aktivite düzeyinin minimal aktif olduğu görüldü. Kanser tanısının hasta grubunda fiziksel aktivite ve yorgunluk açısından etkisi olduğu görüldü (p0,05). Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre hastalar kadar bakım verenlerin de süreçten etkilendiği, sağlık çalışanlarının ailelerinde içinde olabileceği bütüncül yaklaşımlardan faydalanabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the physical activity and fatigue levels of individuals with different types of cancer and caring family members. A total of 360 individuals, 180 patients (70 males, 110 females) who were diagnosed with different types of stage 3 cancer and 180 caregivers (86 males, 94 females), were included in the study. The patients and caregivers were divided into three groups: colon, breast, lung. The mean age of cancer patients was 52,66 years and the mean age of caregivers was 42,78 years. The patients and their caregivers were applied to IPAQ-International Physical Activity Questionnaire (short form) and Piper Fatigue Scale, EORTC-QLQ-30 and SF-36 quality of life scales and identification surveys. The responses to fatigue were moderate in the patient group and mild to moderate in the caregivers group. It has appeared that the activity level of the patients and their caregivers are minimally active. The diagnosis of cancer had an effect on physical activity and fatigue in the patient group (p0,05). According to the results of the study, it has been noted that patients as well as caregivers were affected by the process and that health workers can benefit from integrated approaches including their families.