Cerh-Ta'dîl imamları ve kategorileri
Imams in the science of impugnment and validation hadith narrators (Jarh and Ta'dil) and their categories
- Tez No: 580147
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Münekkitler, hadislerin sağlam bir şekilde nakledilmesi için isnadda yer alan râvileri araştırmışlar ve râvilerin güvenilirlikleri ile ilgili değerlendirmeler yapmışlardır. Cerh-ta'dîl işleminde belli kriterleri gözeterek kendi içtihatları neticesinde râviler hakkındaki kanaatlerini dile getirmişlerdir. Cerh-ta'dîl imamları tenkitlerinde izledikleri metoda göre âlimler tarafından üç grupta kategorize edilmiştir. Buna göre râvileri değerlendirirken sıkı şartlar ileri süren âlimler müteşeddid; râvileri sika sayarken esnek şartlar ileri süren âlimler mütesâhil; râvi tenkidinde orta yolu takip eden âlimler ise mutedil şeklinde isimlendirilmiştir. Hadislerin sıhhat durumu araştırılırken kimi zaman âlimlerin yukarıda bahsedilen tutumlarını göz önünde bulundurmamaktan kaynaklanan bazı karışıklıklar meydana gelmiştir. Araştırmanın amacı, cerh-ta'dîl âlimlerinin tenkit tutumlarında bahsedilen üç kategoriden hangisine daha yakın olduklarını belirlemek ve hadislerin sıhhati tespit edilmeye çalışılırken görülen ihtilaf noktalarında cerh ya da ta'dîle yönelik yapılacak tercihlere yardımcı olmaktır. Araştırmada cerh-ta'dîl imamlarının müteşeddid, mutedil veya mütesâhil sayılma nedenleri, tutumlarının baskın görüldüğü konular ve bu konularda imamlara yönelik yapılan itirazlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Critics (munaqqids) inquired the narrators who took place in the chain of hadith and evaluated their reliability in order to transmit the hadiths in a trustworthy way. They observed some criteria in the process of impugnment and validation, and they expressed their opinions as a result of their independent reasoning. Imams of impugnment and validation were put in three categories by scholars terms of the ways they follow in that process. Accordingly, the imams who put forward strict criteria were called mutashaddid; who put forward permissive criteria were called mutasâhil and who observed the middle way were called mu'tadil. In the process of inquiring the authenticity of hadiths, occasionally some problems appeared as a result of not observing the criteria. This study aims to identify the closeness of scholars to above mentioned categories in their criticizing attitudes, and to contribute to the preferences for 'impugnment and validation' in controversial points. Reasons for calling an imam mutashaddid, mutasâhil or mu'tadil, topics in which their attitudes were dominant and objections to them in terms of these topics are also discussed.