Kesir öğretiminde proje tabanlı öğrenme yaklaşımının öğrencilerin başarılarına ve üstbilişsel farkındalıklarına etkisi
The effect of project based learning approach to students' achievement and metacognitive awareness in teaching of fractions
- Tez No: 580156
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmanın amacı proje tabanlı öğrenme yaklaşımının ilkokul 4. sınıf matematik dersinde öğrencilerin başarılarına ve üstbilişsel farkındalıklarına etkilerini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 2018-2019 öğretim yılı bahar döneminde Kilis ili Merkez ilçesinde bulunan yansız olarak belirlenen bir ilkokulda yürütülmüştür. Çalışmanın deney grubunda 36, kontrol grubunda 34 öğrenci yer almıştır. Araştırma“Kesirler”ünitesi üzerinde gerçekleştirilmiş olup beş hafta sürmüştür. Araştırma süresince deney grubunda dersler araştırmacı tarafından, kontrol grubunda ise sınıf öğretmeni tarafından yürütülmüştür. Deney grubunda proje tabanlı öğrenme yaklaşımı kullanılmış, kontrol grubunda ise mevcut öğretim programında yer alan yöntem, teknik ve etkinlikler kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kesirlere Karşı Başarı Testi”ve“Çocuklar İçin Üst Bilişsel Farkındalık Ölçeği A-Formu”kullanılmıştır. Kesirlere Karşı Başarı Testi ve Çocuklar İçin Üst Bilişsel Farkındalık Ölçeği-A Formu uygulama öncesinde ön test, uygulama sonunda son test olarak kullanılmıştır. Araştırmanın alt problemlerine cevap aramak amacıyla elde edilen veriler SPSS 22.0 programından bağımsız gruplar t-testi (Independent Samples T test) ve bağımlı gruplar t-testi (Paired T test) kullanılarak çözümlenmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda, deney grubunun akademik başarı son test puanları ile üstbilişsel farkındalık son test puanları kontrol grubunun akademik başarı son test puanları ile üstbilişsel farkındalık son test puanlarına göre 0.05 anlamlılık düzeyinde farklı bulunmuştur. Elde edilen bulgular sonucunda bu araştırmada, proje tabanlı öğrenme yaklaşımının, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin Matematik dersi,“Kesirler”ünitesinde, başarılarına ve üstbilişsel farkındalıklarına olumlu yönde bir katkı sağladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of project based on learning approach on achievement and metacognitive awareness of 4th grade mathematics course. For this purpose, pre-test and post-test control group and semi experimental pattern has been used. The research has been conducted in a primary school selected as random in the central district of Kilis province in the spring term of the 2018-2019 academic year. The study group consist of 36 students in the experimental group and 34 students in the control group. The study has been carried out on the fractions of topic and lasted for five weeks. During the research, courses has been conducted by the researcher in the experimental group and in the control group by the class teacher. While in the experimental group project-based learning approach has been used, in the control group the methods, techniques and activities included in the current curriculum has been used. In the study, success test against fractures and metacognitive awareness scale A-form for children has been used as data collection tools. Success against fractures test and the metacognitive awareness scale A-Form for children has been used as pre test before the application and as a final test at the end of the application. The datas obtained in order to find answers to the sub-problem of the research has been analized using Spss 22.0 program indipendent groups t-test (indipendent sample T test) and dependent groups test (Paired T test). Based on the result of the last test, post-test scores of the experimental group and the final test scores of the metacognitive awareness has been found to be different at the level of 0.05 significance level according to the post-test scores of the control group academic achievement and the final test scores of the metacognitive awareness. As result of the findings obtained, it can be seen that project based learning approach contributed positively to the achievement and the metacognitive awareness of the primary 4th grade students in the mathematics course, in the fraction topic.