Bartın-İnkumu yöresinde odun dışı orman ürünleri yetiştiriciliğine yönelik ağaçlandırmaların adaptasyon yeteneğinin belirlenmesi
Determination of adaptation ability of afforestation for non-wood forest products growing in Bartın-İnkumu region
- Tez No: 580155
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BARIŞ ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bartın-İnkumu yöresinde bulunan ve 2016 yılında odun dışı orman ürünleri üretimine katkı sağlaması amacıyla badem (Prunus dulcis L.),, ıhlamur (Tilia tomentosa Moench) ve defne (Laurus nobilis L.) türleri ile tesisi edilen 3 farklı ağaçlandırma alanının 3. yılında büyüme durumunu ve adaptasyon yeteneğini belirlemek amacıyla bir ön değerlendirme niteliğinde yapılan bu araştırmada ortalama boy büyümesi, kök boğaz çapı gelişimi, son yıl sürgün uzunluğu ve yaşama yüzdesi değişkenleri incelenmiştir. Yapılan ölçümler sonucunda badem, ıhlamur ve defne türlerinde ortalama boy büyümesinin sırasıyla 112,6cm, 73,8cm ve 51,7cm, ortalama kök boğaz çapının 1,3cm, 1,5cm ve 0,8cm, ortalama son yıl sürgün uzunluğunun 13,7cm, 11,8cm ve 9,4cm ve ortalama yaşama yüzdesinin %80,3, %91,6 ve %95,2 arasında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study carried out afforestation areas was established in 2016 by using 3 different tree species (Almond (Prunus dulcis L.), Silver Lime (Tilia tomentosa Moench.) and Bay Laurel (Laurus nobilis L.) in the Bartın-İnkumu region were determined growth performance and adaptation ability of tree species at the end of three years. In this context mean height, mean root collar diameter, mean the length of last year shoot and mean survival percentage were determined in this research. According to the results of measured and observed of almond, silver lime and bay laurel of mean height 112,6cm, 73,8cm and 51,7cm, mean root collar diameter 1,3cm, 1,5cm and 0,8cm, mean length of the last year shoot 13,7cm, 11,8cm and 9,4cm and mean survival percentage %80,3, %91,6 and %95,2 were determined respectively.