Kıpçak grubu Türk lehçelerinde ilerleyici ve gerileyici benzeşme
Progressive and regressive assimilation in Kipchak group of Turkish languages
  1. Tez No: 580159
  2. Yazar: ESRA TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Türkçe bilindiği üzere çok geniş bir coğrafyaya yayılmış ve bugün yapılan uluslararası araştırmalarda Türkçenin dünyanın altıncı dili olduğu söylenmekte. Türk dili konuşurları içerisinde ise en geniş sahayı Kıpçak grubu Türk lehçeleri oluşturmaktadır. Biz de bu çalışmamızda geniş coğrafyada konuşulan Kıpçak grubu içerisinde yer alan Türk lehçelerindeki ünsüz benzeşmesi (ilerleyici ve gerileyici benzeşme) konusunu incelemeye çalıştık. Yapılan literatür taramaları neticesinde Kıpçak grubu Türk lehçeleri adı altında benzeşme konusu ile ilgili bağımsız bir çalışmanın yapılmadığı fark edilmiş, bunun üzerine bu sahada bulunan lehçelerdeki benzeşme konusunu toparlanmış ve örneklerle desteklenmiştir. Ayrıca çalışmamızda benzerlikler ve farklılıklar ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
As it is known in Turkish, it is spread over a wide geography and it is said that Turkish is the sixth language of the world in international researches. Within the Turkish language, the Kipchak group consists of Turkish dialects. In this study, we tried to examine the consonant affinity in Turkish dialects (progressive and regressive affinity) in the Kipchak group. As a result of the literature surveys, it has been realized that there is no independent study on the subject of affirmation under the name of Kipchak group Turkish dialects. Similarly, similarities and differences were found in our study.