Semantic/pragmatic processing in Turkish propositional attitude verbs: The case of Zannet
Türkçede tutum fiillerinin işlenişi ve anlambilimsel ve edimbilimsel incelenmesi: Zannet
  1. Tez No: 580160
  2. Yazar: SAMET ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ÖZGE, DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU ÖZGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, Zihin Teorisini (zihinsel durum çıkarımı yapabilme becerisi) yazılı ifadelerle oluşturulan bir ortamda araştırmaktadır. Buna ek olarak bahsedilen ortamın oluşturulmasında kullanılan bazı önermesel tutum fiilleri de anlambilimsel ve edimbilimsel açıdan incelenmektedir. İncelenen fiiller bil, düşün ve zannet'tir. Bu fiiller cümleleri söyleyen kişinin inanç ve düşüncelerinin cümlelerin içine gizlendiği bir düzenek oluşturmak için kullanılmıştır. Katılımcılardan bu cümlelerde verilen bilgiyi kullanarak anlatılan bir duruma verilebilecek duygusal tepkiyi tahmin etmeleri beklenmiştir. Katılımcıların bu deneylerde verdiği doğru cevap sayıları ile pragmatik çıkarım yapabilme becerilerini ölçmek için eklediğimiz Otizm Spektrum Anketi skorları karşılaştırılıp aralarında korelasyon olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated the Theory of Mind (ability to infer mental states) in a verbal medium. In addition to that, some propositional attitude verbs that are used for providing such a medium are investigated semantically and pragmatically. Evaluated verbs were bil (know), düşün (think), and zannet (~falsely-believe). These verbs are used for creating a paradigm where speaker's beliefs are encoded in the utterance, and participants were expected to predict emotional responses to given situations using the this information. Their accuracy scores in these experiments were then compared and examined for correlation with their scores on the Autism-Spectrum Quotient questionnaire which we aimed to measure the ability to process pragmatic inferences.