Metafor araştırma yönteminin kütüphane hizmetleri bağlamında değerlendirmesi: Gaziosmanpaşa Üniversite Kütüphanesi örneği
Evaluation of metaphor research method in the context of library services: Gaziosmanpaşa University Library example
  1. Tez No: 580177
  2. Yazar: HÜLYA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SACİT ARSLANTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çalışmada kullanıcıların kütüphane kavramı ve üniversite kütüphane hizmeti hakkındaki algıları ölçülmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda eş zamanlı iki farklı veri toplama aracı kullanılarak elde edilen verilerin karşılaştırılması yapılmıştır. Veri toplama araçlarından biri 5'li likert sorulardan diğeri de likert sorulara karşılık gelecek metafor sorulardan oluşmaktadır. Çalışma TOGÜ araştırma görevlileri üzerinde uygulanarak TOGÜ Kütüphanesi hizmetleri değerlendirilerek araştırma görevlilerinin kütüphane hakkındaki ürettikleri metaforlar incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları, nicel yöntem ile toplanan veriler ile nitel yöntem ile toplanan veriler arasında farklılık olduğunu, araştırma görevlilerinin metafor sorularına daha içten ve objektif cevap verdiklerini göstermektedir. Personel, koleksiyon, bina, danışma hizmetleri ve ödünç verme hizmetlerinin araştırma görevlilerinin kütüphane hizmetleri hakkında düşüncelerini etkileyen unsurlar olduğu görülmektedir. Az sayıda araştırma görevlisi tarafından olsa bile kütüphanenin hala mekân olarak algılandığı ve yukarıda sayılan 5 unsurdan ayrı olarak düşünüldüğü de ulaşılan diğer bir sonuç olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, users' perceptions about library concept and university library service were tried to be measured. For this purpose, the data obtained by using two different simultaneous data collection tools were compared.One of the data collection tools is the questions of Five-Point Likert Scale and the other consists of metaphor questions corresponding to Likert Questions.The study was carried out on TOGÜ research assistants and the metaphors which produced by the research staff about the library, were analyzed by evaluating the TOGÜ Library services. The results of the study show that there is a difference between the data collected by the quantitative method and the data collected by the qualitative method, and the research assistants have more sincere and objective answers to the metaphor questions.Staff, collections, the building, advisory services and lending services are the factors that influence the opinions of research assistants about library services. Even if there were a small number of research assistants, the library was still perceived as a space and it was considered as separate from the above mentioned 5 elements.