Synthesis and structural identification of some new benzothiadiazine-related derivatives
Bazı yeni benzotiyadiazin türevlerinin sentezi ve yapılarının belirlenmesi
  1. Tez No: 580176
  2. Yazar: ZEYNEP GEDİK ÖZŞENTÜRKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DÜRÜST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, bazı yeni 4H-1,2,4-benzotiadiazin 1,1-dioksit türevlerini yeni bir yaklaşımla sentezlemek ve yapılarını spektral ve fiziksel verilerle tanımlamaktır. Bu araştırma çalışması, temel olarak bazı 3-aril-4H-1,2,4-benzotiadiazin-1,1-dioksit türevlerinin sentezine ve daha sonra yapılarının belirlenmesine da-yanarak yapılmıştır. Kimyadaki yeniliği şöyle düşünülebilir; benzotiadiazin 1,1-dioksit türevleri çeşitli önemli biyolojik aktiviteler sergilerler ve bazıları şu anda benzotiadiazin 1,1-dioksit iskeleti içeren ilaçlar olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle amacımız, bu bileşikleri, klorometil oksadiazollerle, mikrodalga ışıması ya da klasik ısıtma yöntemleri kullanarak birleştirerek elde etmektir. Elde edi-len yeni bileşiklerin yapıları, spektroskopik ve fiziksel yöntemlerle aydınlatıldı. Özet olarak, bu çalışma içerisinde, deneyler sırasında karşılaşılan zorluk-lara rağmen, benzotiyadiazin halkasının 4-konumunda 1,2,4-oksadiazolilmetil grubu taşıyan 8 yeni benzotiadiazin-1,1-dioksit türevi başarıyla sentezlendi. İlk olarak başlangıç bileşikleri para substitue benzamidoksimler ve klorometil ok-sadiazoller sentezlendi ve benzotiyazinler dioksitlerle etkileştirildi. Bu bileşiklerin tümü yeni ve orijinaldir ve sentetik organik kimya literatü-rüne kayda değer bir katkı sağladığı düşünülmektedir. Bileşiklerin taşıdıkları gruplara göre potansiyel olarak biyolojik olarak aktif olmaları beklenmektedir. Ancak, ne yazık ki, şu anda, düşük miktarlarda olmaları ve DMSO-d6 NMR çözeltilerinden geri kazanılamaz olmalarından dolayı bileşiklerin biyoaktivite taraması gerçekleştirilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to synthesize some new 4H-1,2,4-benzothiadiazine 1,1-dioxide derivatives with a new aproach and identify their structures by means of spectral and physical data. This research work has been constructed primarily based on the synthesis of some 3-aryl-4H-1,2,4-benzothiadiazine-1,1-dioxide derivatives and then determina-tion of their structures. Novelty of the chemistry can be described as follows; ben-zothiadiazine 1,1-dioxide derivatives exhibit various important biological activities and some of them are currently being used as medicines containing benzothiadiazi-ne 1,1-dioxide skeleton. For this reason, major purpose is to obtain these compo-unds by incorporating chloromethyl oxadiazoles by means of microwave irradiation or otherwise classical methods. The new compounds to be obtained will be elucida-ted by means of spectroscopic and physical methods. In summary, within this work, despite the difficulties encountered during the experiments, we succesfully synthesized 8 new benzothiadiazine-1,1-dioxide deri-vatives carrying 1,2,4-oxadiazolylmethyl group at 4-position of the benzothiadiazine ring. Synthesis of amidoximes and chloromethyl oxadiazoles as starting materials were carried out and their nucleophilic substitution reaction with benzothiazines dioxides were performed leading to target N-substituted products. All of these compounds are new and original and they are considered to make a remarkable contribution to the literature of synthetic organic chemistry. It is strongly possible that the compounds are potentially bioactive due to having the main skeleton and substituents. But, unfortunately, at the moment, we were not able to conduct a bioactivity screening of the compounds due to the low amounts of them and, in addition, regarding unrecoverable from DMSO-d6 NMR solutions.