13.-18. yüzyıllar arasında makamsal müzik teorisi anlayışının değişimi
Changes in the conception of maqam theory between the 13th and 18th centuries
- Tez No: 580206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK GÜRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Teorileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Günümüzde her biri kendine mahsus bir isme sahip olan“perdeler”, güncel“makamsal müzik teorisi”sisteminin belkemiğini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, standart perde isimlerinin henüz mevcut olmadığı dönemlerde yazılmış olan teori eserlerine odaklanılarak, makamsal müzik teorisinin, en eski dönemlerden günümüze gelene kadar nasıl bir değişim/dönüşüm sürecinden geçtiği ana hatlarıyla değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, ebced notasının altında yatan temel prensibin ne olduğuna ve özel perde isimlerinin neden ve nasıl ortaya çıktığına ilişkin yeni bir bakış açısı öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
As is known, the modern“maqam theory”of Ottoman/Turkish music tradition is based on the concept of perde (standardized note names). In this study, we concentrated on the music-theoretical manuscripts written before the use of standardized note names, and we attempted to trace the evolution of maqam theory from the earliest period to the present time. In addition, we introduced new perspectives regarding the fundamental principle of abjad notation and the emergence of note names.