Çeliklerde vickers sertlik değerlerine uygulanan yük etkisinin incelenmesi
Investigation of the applied load effect vickers hardness value of steels
- Tez No: 580260
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, AISI 52100, AISI 1040 ve AISI 4140 çeliklerinin indüksiyonla yüzey sertleştirmesi ve temperlenmesi sonucu uygulanan yük ile sertlik değerleri değişimi incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda toplam 7 yük değeri 50 gr. - 2000 gr. arası seçilmiştir. Elde edilen deneysel sonuç eğrileri iz boyut etkisi modellerinden Meyer's kanunu, PSR, MPSR, ve Hays-Kendall ISE modelleri ile karşılaştırılmıştır. Bundan başka deneysel veriler için matematiksel eğri uydurma yöntemi araştırılmıştır. Deneysel sonuçlar, AISI 52100 ve AISI 1040 çelikleri için matematiksel eğri uydurma modellemesinden elde edilen eşitliğin en uyumlu sonuçlar olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
In this study, values change of the AISI 52100, AISI 1040 and AISI 4140 steels as a result of the induction surface hardening and tempering were investigated. Load values selected for experimental studies are total 7 values from 50 grams to 2000 grams. The experimental result curves were compared with Meyer's law, PSR, MPSR and Hays-Kendall models. Furthermore, the most appropriate mathematical equation for experimental curve was investigated. The experimental results, for AISI 52100 and AISI 1040 steels, showed that the mathematical curve fitting model was the most concordant of the equation obtained.