Orman dışına çıkarılan alanlardaki değişimin lidar verisi kullanılarak çok boyutlu modellenmesi
Multi-dimensional modeling of the change in the areas taken out of the forest by using lidar data
  1. Tez No: 580269
  2. Yazar: ERDOĞAN CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHİTTİN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Amenajmanı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada; LiDAR verileri, ortofotolar, hâlihazır haritalar ve imar planı haritaları kullanılarak orman vasfını yitirmiş olan alanların çoklu boyuttaki değişimin analizi yapılmıştır. LiDAR nokta bulutu verisinin sınıflandırılma işlemi yapılarak kent modelleri ortaya çıkarılarak bina iz düşümlerinde yapı verileri elde edilmiştir. Elde edilen bu veriler önceki yıllardaki sayısal verilerle karşılaştırılarak değişim izlenmiştir. 2006 ve 2012 yıllarına ait hâlihazır haritalar özelliklerine göre sınıflandırılarak yapı verisinin nitelikleri ortaya çıkarılmıştır. Kat sayısı, taban alanı, yükseklik vb. bilgiler elde edilmiştir. Bu veriler LiDAR verileri ile birlikte analiz edilmiş ve yapılardaki değişimin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan araştırmalarla elde edilen ekonomik parametrelerle çalışma alanının metrekare rayiç değerleri hesaplanarak geçmişten günümüze olan değişimlerin belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; Using the LiDAR data, orthophotos, current maps and zoning plan maps, the change in the multiple dimensions of the areas lost forest characteristics was analyzed. By making the classification of LiDAR point cloud data, city models were obtained and building data were obtained from the building footprints. These data were compared with the previous years' numerical data. Current maps of 2006 and 2012 were classified according to their characteristics and the qualities of the construction data were revealed. Number of floors, flor area, heightetc. Information was obtained. These data were analyzed together with the LiDAR data and it was aimed to determine the changes in the structures. With the economic parameters obtained from there search, the squaremeter fair values of the study area were calculated and the changes from past to present were determined.