Asetik asitin sulu çözeltilerinden sıvı membranlarla ayrılmasında membran faz etkisinin incelenmesi
Investigation of membrane phase effect on the separation of acetic acid from its aqueous solution by liquid membranes
  1. Tez No: 580271
  2. Yazar: DİLARA ERDEMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Karboksilik asit olan asetik asidin (etanoik asit, C 2 H 4 O 2 ) endüstride kullanım alanları çok geniş olup, endüstride fermantasyon yöntemiyle üretimi işlemin doğal olması nedeniyle tercih sebebidir. Bu nedenle, üretilen asidin sulu fermantasyon ortamından ayrılmasının yanı sıra asetik asidin endüstrideki kullanımı sonunda oluşan seyreltik çözelti, yan ürün veya atık suların saflaştırılması işlemi ekonomik açıdan büyük önem taşır. Bu çalışmada, asetik asidin sulu ortamdan ayrılmasında, klasik sıvı-sıvı ekstraksiyona alternatif olarak yığın (kütlesel) sıvı membranların kullanımı incelenmiştir. Karşılaştırma yapabilmek için ayrıca reaktif ekstraksiyon denemeleri de gerçekleştirilmiştir. Reaktif ekstraksiyon denemelerinde reaktan olarak trioktilamin, çözücü olarak da 1-oktanol, etil nonanoat ve diizobutil keton kullanılmıştır. Reaktif ekstraksiyon denemelerimde farklı reaktan konsantrasyonları ve farklı çözücülerin ayırma etkinliği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yığın (kütlesel) sıvı membran denemelerinde ise sıyırma fazı türü ve konsantrasyonu ile farklı çözücü türlerinin ayırma işlemi üzerine etkileri incelenmiştir. Her iki yöntem için elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Acetic acid (ethanoic acid, C 2 H 4 O 2 ), which is carboxylic acid, produced by fermentation process is preferred and widely used in industry. Therefore, besides separating the produced acid from the aqueous fermentation medium, the process of purification of dilute solution and wastewater formed after the use of acetic acid in the industry is of great economic importance. In this study, the use of bulk (mass) liquid membranes as an alternative to classical liquid-liquid extraction in the separation of acetic acid from aqueous media was investigated. For comparison the bulk (mass) liquid membrane result, reactive extraction of aqueous acetic acid was also investigated. In reactive extraction experiments, trioctylamine was used as the reactant, and 1-octanol, ethyl nonanoate, and diisobutyl ketone were used as solvent. The effect of different reactant concentration and different solvent on separation efficiency for reactive extraction was investigated. In bulk (mass) liquid membrane experiments, the effects of stripping phase type and concentration, and different solvent types on separation process were examined. Results of both processes were compared.