Kültür politikaları bağlamında milli kültür şuralarının değerlendirilmesi
The evaluation of national culture council in the context of cultural policies
- Tez No: 580304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZA SİNANLAR USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Fine Arts, Art History, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kültür politikaları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir araştırma alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında da kültür politikaları konusu Milli Kültür Şuraları özelinde ele alınmıştır. Türkiye'de kültürün devlet eliyle örgütlenmesine güzel bir örnek olan Milli Kültür Şuralarının ilki 1982'de Ankara'da, ikincisi 1989'da yine Ankara'da ve üçüncüsü 2017'de İstanbul'da düzenlenmiştir. Bu nedenle yapılan tez çalışması 1982 yılından başlayarak günümüze kadar devam eden yılları kapsamaktadır. Kültür politikaları gibi oldukça önemli ve hem siyasi hem de sosyal alanlara referans veren bir konunun ele alınmasında, Milli Kültür Şuraları incelenmeye değer görülmektedir. Bu şuralar her ne kadar üç defa düzenlenmiş olsa da her biri ülke özelinde kritik dönemlerde ortaya çıkmıştır. Şuralarda oluşturulan komisyonlara ait raporların incelendiği bu çalışma daha önce hiç bir araştırmaya konu olmamıştır. Çalışmanın birincil kaynağını oluşturan bu raporlar yazılı kültür politikaları oluşturması bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Raporların incelenmesi ve değerlendirilmesi üzerine temellendirilen çalışmada şuralarda görüşülen kültür konuları, sorunları ve çözüm önerileri birbirleriyle ilişkilendirilerek, hem devlet eliyle hem de özel sektörün destekleriyle kültür politikalarına nasıl yön verildiği, yapılan uygulamaların nelerin önünü açtığı gibi konular ele alınmıştır. Şuralarda alınan kararlar her ne kadar tavsiye niteliğinde olsa da toplumsal bilinç ve farkındalık yaratmasından dolayı önemlidir. Bu nedenle Milli Kültür Şuraları incelenirken sadece alınan kararlar değil, toplumdaki değişmeler, gelişmeler ve farklıların da incelenmesi amaçlanmış ve çalışmaya bu bağlamda yön verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cultural policies are a research area in our country as well as all over the world. In this thesis, the subject of cultural policies is discussed in terms of National Culture Councils. The first of the National Culture Council was held in Ankara, 1982, the second was held again in Ankara, 1989 and the third was held in Istanbul, 2017 which are fine example of organize the culture by the state. Therefore, this thesis covers the years from 1982 until today. In addressing a subject that is very important, such as cultural policies and referring to both political and social areas, the National Culture Councils are considered worthy of consideration. Although these councils were arranged three times, each of them appeared in critical periods in the country. This study, which examines the reports of the committees, has not been subject to any research. These reports, which constitute the primary source of the study, have an important place in terms of creating written cultural policies. The study, which is based on the examination and evaluation of the reports, deals with the cultural issues, problems and solution suggestions discussed in the following, and discusses the ways in which the cultural policies are guided by the support of both the state and the private sector, and what the practices have paved the way for. Although the decisions of council are being a recommendation, are important because it creates social awareness and awareness. Therefore, when examining the National Culture Councils, not only the decisions taken, but also the changes, developments and differences in the society were aimed to be examined and the study was guided in this context.