Devlet Muhasebe Standardı 24 (DMS 24): Bütçe bilgilerinin mali tablolarda sunumu ve bir uygulama
State Accounting Standard 24 (SAS 24): presentation of budget information in financial statements and an application
- Tez No: 580310
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüzün değişen ve gelişen dünyasında kamu sektörünün ekonomi içindeki payı göz önüne bulundurulduğunda kamu mali yönetiminin hesap verilebilir, karşılaştırılabilir ve şeffaf olması bakımından, standart bir uygulama etrafında toplanması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu yüzden Türkiye' de Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde DMSK kurulmuş ve bu kurul Uluslararası Kamu Sektörü Muhasebe Standartlarıyla (UKSMS) paralel olarak 2008 yılından itibaren Devlet Muhasebesi Standartlarını yayınlamaya başlamıştır. Türkiye'de DMSK'nın yayımladığı hali hazırda, 30 adet standart bulunmaktadır ve bunlardan biride araştırmaya konu olan ve bütçe uygulamalarının tekdüze hale gelmesi amacıyla oluşturulan 24 No'lu“ Bütçe Bilgilerinin Mali Tablolarda Sunumu Standardı”dır. Bu tez, kamu idareleri bütçe gelir ve giderlerinin ve bütçe uygulama sonuçlarının izlenmesine imkan tanıyan mali tabloların önemini açıklamak, devlet muhasebesi kullanıcılarına muhasebe faaliyetlerine ilişkin örnekleri göstermek ve devlet muhasebe standartlarının kamu sektöründeki uygulamalarının tespit edilerek sorgulanması amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaca yönelik, standartların öneminin daha iyi açıklanabilmesi adına öncelikle devlet muhasebesi ve devlet bütçe yapısı ile ilgili literatür taraması yapılmış, daha sonra edilen bilgiler doğrultusunda örnek bir uygulama oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu örnek uygulama kapsamında ise Bursa Büyükşehir Belediyesi muhasebe işlemlerini yürüten Mali Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından üretilen İdari Faaliyet Raporu ve Stratejik Plan çerçevesinde, belediyede kullanılan bütçe hesaplarının işleyişinden ve raporlanmasından temin edilen mali veriler esas alınarak, devlet muhasebesi standartları kapsamında belediyenin yönetsel yapısı ve mali durumu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Considering the share of public sector in the economy in today's changing and developing world, it has emerged that public financial management should be gathered around a standard practice in order to be accountable, comparable and transparent. So, DMSK established within the body of the Turkey Ministry of Finance and the Board has begun to broadcast the State Accounting Standards since 2008, in parallel with the International Public Sector Accounting Standards (UKSMS). There are 30 standard, broadcasted by DMSK in Turkey and one of them is No.24“Presentation of Budget Information in Financial Statements Standard”, which is the subject of the research and is created in order to uniform the implementation of the budget. This thesis is prepared to indicate the importance of financial statements that allow the monitoring of budget revenues and budget implementation results of public administrations, to show the users of government accounting and related parties examples of accounting practices, and to determine the state accounting practices in the public sector. For this purpose, in order to better explain the importance of the standards, a literature review was conducted on the state accounting and the state budget structure. In this exemplary practice, within the framework of Administrative Operations Report and Strategic Plan prepared by the Department of Financial Services, which performs accounting services of Bursa Metropolitan Municipality, based on the financial data taken from the functioning and reporting of budget accounts used in the municipality, manegerial structure and financial status of the municipality was presented under state accounting standard.