Evlilikte kıskançlık: Fenomenolojik bir inceleme
Jealousy i̇n marriage: A phenomenological study
  1. Tez No: 580316
  2. Yazar: SİBEL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, evlilik ilişkilerinde romantik kıskançlığın nasıl yaşandığı, nasıl anlamlandırıldığı ve kıskançlık durumunda ne gibi tepkiler verildiğini fenomenolojik bir perspektifle ele alarak, ülkemizde kıskançlık yaşantısının evli bireyler bağlamında daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda; kendini kıskanç olarak tanımlayan evli bireylerin gündelik yaşantılarında kıskançlık ne biçimlerde ortaya çıkmaktadır, bireylerin kıskançlık yaşantılarına ilişkin paylaşımlarda ne gibi anlamlar ortaya çıkmaktadır, evlilik yaşantılarında bireyler yaşadıkları kıskançlığa ne biçimlerde tepkilerde bulunmaktadır, kıskançlık tepkilerinde kadın ve erkeklerde ortak ve farklı temalar var mıdır sorularına yanıt aranmıştır. Araştırmanın temel amaçlarını gerçekleştirmek için nitel araştırma geleneği içerisinde yer alan fenomonolojik yöntem kullanılmıştır. Bu araştırmada toplamda 7 katılımcıya ulaşılmıştır. Evli 4 kadın ve 3 erkek katılımcının yaşları 27 ile 32 arasında değişmektedir. Katılımcıların tamamı üniversite mezunudur ve hepsi çalışmaktadır. Katılımcılar orta sosyoekonomik düzeye sahip bireylerden oluşmaktadır. Verilerin analizinde yorumlayıcı fenomenolojik analiz kullanılmıştır. Bu analizlerin sonucunda kıskançlığın anlamına ilişkin; sevgi göstergesi olarak kıskançlık, hayali bir ilişkiye tepki olarak kıskançlık, ilişki içerisinde öğrenilen bir tepki biçimi olarak kıskançlık temaları, kıskançlığa tepki biçimleri olarak da; partnerin duygusal-davranışsal kontrolüne dayalı tepkiler ve kendi kıskançlığının kontrolü, bireysel duygu-davranış kontrolüne dayalı tepkiler ve pasif tepki temaları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to provide a better understanding of jealousy experiences in the context of married people by considering how a romantic jealousy is experienced in marital relations, how it is made meaningful and what kind of reactions are given in case of jealousy. In accordance with this purpose; the ways in which jealousy arises in the daily life of married individuals who define themselves as jealous, what kind of meanings occur in sharing about individuals' jealousy experiences, how people react to jealousy in their marriage experiences, answers to questions about whether there are common and different themes in women and men in jealousy reactions. In order to realize the main objectives of the research, the phenomonological method which is in the qualitative research tradition is used. A total of 7 participants were reached in this research. The ages of married 4 female and 3 male participants ranged from 27 to 32 years. All of the participants are university graduates and all work. Participants consist of individuals with medium socioeconomic status. In the analysis of data, interpretive phenomenological analysis was used. As a result of these analyzes, the meaning of jealousy; jealousy as a sign of love, jealousy in response to an imaginary relationship, jealousy themes as a form of response learned in the relationship, as well as forms of reaction to jealousy; reactions based on the emotional-behavioral control of the partner and control of his jealousy, reactions based on individual emotion-behavior control and passive response themes have emerged.