İngilizce öğretmenlerinin öğretmenlik meslek etiği farkındalık düzeyleri
The awareness level of english teachers on professional ethics
- Tez No: 580315
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT MİSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, Ankara ili Mamak ilçesinde görevli İngilizce öğretmenlerinden oluşan bir çalışma grubunun öğretmenlik meslek etik ilkelerine ilişkin farkındalık düzeylerini, görüşlerini ve değerlendirmelerini saptamak amacına yönelik nitel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2017-2018 eğitim öğretim yılında Ankara ili Mamak ilçesinde 15 farklı eğitim kurumunda görev yapmakta olan 20 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verileri, yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir ve elde edilen veriler araştırmacı tarafından yazılı olarak kaydedilmiştir. Yüz yüze görüşme yoluyla elde edilen araştırma verileri, nitel araştırma veri analiz yöntemlerinden betimsel yöntem ve içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. İngilizce öğretmenlerinin etik ilkelere ilişkin farkındalık düzeylerinin saptanması, etik ilkelere ilişkin görüş ve değerlendirmelerinin öğrenilmesi, bu ilkelerin hayata geçirilmesi açısından geri dönüt niteliğinde olacak ve uygulamayı geliştirmeye yarayacaktır. Araştırma kapsamında, yapılan analizler ve elde edilen bulgulardan hareketle, görüşülen İngilizce öğretmenlerinin yarısından çoğunun (%60'ının) MEB'in yayımlamış olduğu eğitimciler için mesleki etik ilkeleri bilmediği ya da hatırlamadığı; fakat İngilizce öğretmenlerinin çoğunluğunun adı geçen bu ilkeleri ve kuralları bilmemelerine veya hatırlamamalarına rağmen, gerekli ve faydalı buldukları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, İngilizce öğretmenlerinin etik kavramı ile ilgili sağlıklı ve net bir bilgiye sahip olmadıkları, büyük çoğunluğunun (%70'i), ahlak kuralları ve yasal kurallar varken daha bireye özgü, mesleğe özgü ve uygulanabilir kurallar olduğu için etik ilke ve kurallara da ihtiyaç olduğunu düşündükleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this qualitative study is to determine the awareness levels, views and evaluations of English teachers about professional ethics who are working in different schools in Ankara Province. The study group consists of 20 English teachers of 15 different schools in Mamak district during 2017-2018 academic year. The data were obtained through semi-structured interviews and the answers of teachers were noted by the researcher during face to face interviews. The data were analysed through two qualitative data analysis methods which are descriptive and content analyses. Determining the awareness level of English teachers on ethical principles, learning their opinions and evaluations about them will provide feedback for teachers and this will be useful for them during the implementation process of the principles and will also improve the implementation itself. According to the results of the study it is found out that more than half (60%) of the English teachers participating the study do not know or remember the ethical principles promulgated by the Ministry of National Education. However, the majority of English teachers find these ethical principles and rules necessary and useful even if they do not know or remember the professional ethics principles afore-mentioned. In addition, it is also found out that the English teachers do not have reliable or clear information about the concept of ethics and the majority of them(70%), think there is a need for ethical principles because they think that ethics and legal rules are more individual-specific, profession-specific and applicable although there are moral principles and legal rules.