Evli bireylerin ilişki istikrarının algıladıkları eş desteği ve ilişki yükleme biçimleri ile ilişkisi
The relationship among married individuals' relationship stability perceived spousal support and relationship attributions
- Tez No: 580324
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ KURTYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada evli bireylerin ilişki istikrarlarının cinsiyet, algılanan eş uyumu, ilişki yükleme biçimleri ve algılanan eş desteği değişkenleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 367 kadın, 163 erkek olmak üzere toplam 530 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri Yıldırım (2016) tarafından geliştirilen Eş Destek Ölçeği, Fincham ve Bradbury (1992) tarafından geliştirilen İlişki Yükleme Biçimleri Ölçeği, Rusbult, Martz ve Agnew (1998) tarafından geliştirilen İlişki İstikrarı Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız gruplar için t testi, korelasyon katsayıları ve çoklu regresyon analizi işe koşulmuştur. Araştırma bulguları ilişki istikrarının alt boyutlarından sadece ilişki doyumunun cinsiyete göre farklılaştığı, erkeklerin ilişki doyumunun kadınlardan daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Eşlerini kendileriyle uyumlu algılayanların ilişki doyumları ve yatırım düzeyleri uyumlu algılamayanlara göre daha yüksek iken, seçeneklerin niteliğini değerlendirme düzeyi ise daha düşüktür. Evli bireylerin ilişki doyumlarının yordayıcılarının algılanan eş desteği, ilişki yükleme biçimi, algılanan eş uyumu ve ilişki süresi olduğu ortaya konmuştur. Evli bireylerin seçeneklerin niteliğini değerlendirme boyutunu ise algılanan eş desteği, ilişki yükleme biçimi ve ilişki süresinin anlamlı bir şekilde yordadığı belirlenmiştir. İlişki istikrarının diğer boyutu olan yatırım düzeyinin yordayıcıları ise algılanan eş desteği, ilişki süresi ve yaş olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship stability of married individuals in terms of gender, perceived marital compatibility, relationship attribution styles and perceived spousal support variables. Participants consist of 530 participants, 367 of whom are women, 163 of whom are men. The data was collected using Spousal Support Scale developed by Yıldırım (2016), Relationship Attribution Forms Scale developed by Fincham and Bradbury (1992), Relationship Stability Scale developed by Rusbult, Martz and Agnew (1998) and the Demographic Information Form. Descriptive statistics, t-test for independent groups, correlation coefficients and multiple regression analyses were employed in data analysis. The findings indicated that only the relationship satisfaction differed according to gender, and the relationship satisfaction of men was higher than that of women. Relationship satisfaction and investment levels of those who perceive their spouses compatible with themselves are higher, but levels of quality of alternatives is lower. The predictors of the relationship satisfaction were found as spousal support, relationship attribution type, spousal compatibility and relationship length. In contrast, it was indicated that spousal support, relationship attribution type and relationship length predicted the quality of alternatives significantly. The predictors of investment level were spousal support, relationship length and age.