Ladik gölünde yaşayan tatlısu levreği (Perca fluviatilis L.,1758)'nin ağır metal, hematolojik, biyokimyasal ve histopatolojik yönden araştırılması
Investigation of european perch (Perca fluviatilis L., 1758) inhabiting in lake Ladik in terms of heavy metal, hematology, biochemistry and histopathology
- Tez No: 580352
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tez çalışmasının amacı Ladik Gölü'nün su ve sedimenti ile gölge yaşayan tatlısu levreği (Perca fluviatilis L., 1758)'nin bazı dokularında, biyokimyasal, hematolojik ve histopatolojik yönden ağır metal düzeyinin belirlenmesidir. Çalışmada, Ladik Gölü'nün farklı bölgelerinden her mevsim yakalanan balık örnekleri incelenmiştir. Örneklerin ağır metal analizi için ICP-OES cihazı kullanılarak Al, As, B, Ba, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Hg, Mn, Ni, Pb, V ve Zn ağır metallerinin analizi yapılmıştır. TP, ALB, Chol, Trigl, BUN, Gluc, ALT, AST, LDH, ALP, Ca, Cl, Na, K, Fe, P ve Cort parametreleri biyokimyasal otoanalizör cihazı kullanılarak ölçülmüştür. Hematolojik parametrelerden total lökosit, granülosit, agranülosit, eritrosit, hemoglobin, hematokrit ve trombosit ölçümü Ms4 kan sayım cihazı ile yapılmıştır. Leica TP1020 model doku takip cihazı ile karaciğer ve solungaç dokusundaki anormallikler belirlenmiştir. Ladik Gölü pH değeri 7.5-8.1 arasında ölçülmüştür. Alınan su örnekleri su kalite kriterleri yönetmeliğine göre mevsimsel olarak incelendiğinde ağır metallerden Al, Ba ve Cr seviyelerinin yaz ve kış mevsiminde Sınıf III, ilkbahar ve sonbahar mevsiminde ise Sınıf II; Cu, Fe, Mn, Pb ve Zn ise Sınıf IV kategorisine girdiği görülmüştür. Sedimentte metal yoğunluğu yaz ve ilkbahar mevsimlerinde artış, kış ve sonbahar mevsimlerinde ise azalma eğilimi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the heavy metal levels both in Lake Ladik's water and sediment and in some tissues of European perch (Perca fluviatilis L., 1758) living in the lake in terms of biochemistry, hematology, and histopatology. In this study, fish samples obtained from different regions of Lake Ladik in all seasons were examined. Al, As, B, Ba, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Hg, Mn, Ni, Pb, V and Zn heavy metals were analysed in the samples by using ICP-OES device. TP, ALB, Chol, Trigl, BUN, Gluc, ALT, AST, LDH, ALP, Ca, Cl, Na, K, Fe, P and Cort parameters were measured using biochemical autoanalyser device. Hematological parameters like total leukocytes, granulocytes, agranulocytes, erythrocytes, hemoglobin, hematocrit and platelet measurements were performed with Ms4 blood counting device. Abnormalities in liver and gill tissue were detected with Leica TP1020 model tissue tracker. Ladik Lake pH value was measured between 7.5-8.1. When the water samples were analyzed seasonally according to the water quality criteria, the heavy metals Al, Ba and Cr levels were in Class III in summer and winter and Class II in spring and autumn while Cu, Fe, Mn, Pb and Zn belong to Class IV category. Metal density in sediment showed an increasing trend in summer and spring seasons and a decrease in winter and autumn seasons.