Analysis of emg signals recorded from quadratus lumborum muscle of people with pelvis asymmetry
Pelvis asimetrisi olan kişilerde quadratus lumborum kasından kaydedilen EMG sinyallerinin analizi
  1. Tez No: 580351
  2. Yazar: SEVİM ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Bioengineering, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezin amacı, lumbal omurgada ve alt ekstremitelerde ciddi yaralanmalara neden olabilen bacak uzunluğu eşitsizliği üzerindeki quadratus lumborum kas aktivitesinin etkisini araştırmaktı. Ayrıca, bir dijital pelvik eğimölçerin güvenilirliğini araştırdık. Dikkatli elektromiyografi sinyal kaydı ve analizi derin kasların aktivitesini belirlemede büyük bir role sahip olduğundan klinik bir araç olarak önemli bir değere sahiptir. Bu çalışmaya sağ eli dominant olan toplam 100 sağlıklı birey dahil edildi. Pelvik iliak crista seviyelerini belirlemek için tüm denekler manuel olarak değerlendirildi. Her iki taraftaki pelvik eğim açısını dijital pelvik inklinometre kullanarak ve bacak uzunluğu eşitsizliğini değerlendirmek için ise mezura kullanarak belirlendi. Elektromiyografi sinyalleri quadratus lumborum kası dinlenme pozisyonunda iken ve quadratus lumborum kası maksimal izometrik kasılma halinde iken kaydedildi. Sonuçlara göre (quadratus lumborum kasının istirahat ve maksimal izometrik kontraksiyon pozisyonlarında) sağ taraftaki güç spektral yoğunluğu Sağ iliac Crista Seviyeleri Yukarıda olan grubun / Sağ Kısa Fonksiyonel Bacak Eşitsizliği olan grubun EMG sinyallerinin sol taraf sinyallerinden daha yüksek bulundu.Ayrıca, Sağ İliak Krista Yukarıda olan olan grubun % 100'ü de aynı taraf Kısa Bacak Boyu Eşitsizliği, Sol Krista İliaka Yukarda olan grubun % 98'inde aynı taraf Kısa Bacak Eşitsizliği vardı. Ayrıca, dijital pelvik inklinometre kullanılarak ölçüldü ve sağ taraf > sol taraf açısı ve sol taraf > sağ taraf açısı olmak üzere iki gruba ayrıldı. Dinlenme pozisyonunda quadratus lumborum kas aktivitesinin güç spektral yoğunluk analizi sonucunda her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulundu. Sonuç olarak quadratus lumborum kaslarında artmış aktivite / spazm, alt ekstremitelerde ve lumbal omurgada ciddi yaralanmalara yol açabilecek bacak boyu uyuşmazlığına ve pelvis asimetrisine neden olabilir. Bu çalışma, asemptomatik sağlıklı popülasyonda kuadratus lumborum kas aktivitesinin elektromiyografi sinyal analizi kullanılarak fonksiyonel bacak uzunluğu uyuşmazlığı için bir belirteç belirlemenin mümkün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to investigate the effect of quadratus lumborum muscle activity on leg length discrepancy, which might cause serious injuries in the lumbar spine and lower extremity. Furthermore, we investigated the reliability of a digital pelvic inclinometer. Careful electromyography signal recording and analysis has significant value as a clinical tool because it plays a major role in determining the activity of deeper muscles. A total of 100 healthy right-handed subjects were included in this study. All subjects were assessed manually to determine pelvic iliac levels. The angle of pelvic tilt was measured on both sides using digital pelvic inclinometer and manually using tape measurement to assess leg-length inequality. The activity of quadratus lumborum muscles was recorded at resting and maximal-isometric positions. According to the results (at resting and maximal-isometric contraction positions of the quadratus lumborum muscle), the power spectral density of EMG signals of the right side was higher than the left side for the Up-Right Iliac Crest Level / Short Right Functional Leg Length Discrepancy groups and was higher in the left side than the right side for the Up-Left Iliac Crest Level / Short Left Functional Leg Length Discrepancy groups. Moreover, 100% of participants who had Up-Right Iliac Crest Level also had short functional leg length discrepancy on the same side. 98% of participants who had Up-Left liac Crest level also had short functional leg length discrepancy on the same side. Furthermore, the pelvis angle of the left and right sides was measured using digital inclinometer, and categorized into two groups; left-side> right-side angle and right-side>left-side angle. By the help of power spectral density analysis of quadratus lumborum muscle activity at the resting position, we found that these results were statistically significant in both groups. In conclusion, increased activity or spasm in the quadratus lumborum muscles may be caused by leg length discrepancy and/or pelvic asymmetry, which might lead to serious injuries in the lower extremities and spine. In addition, the present study shows that it is possible to determine a marker for functional leg length discrepancy by using electromyography signal analysis of quadratus lumborum muscle activity on an asymptomatic healthy population.