Suyun y{= Cp / CK ) oranının basınç ve sıcaklık değişimi
  1. Tez No: 58037
  2. Yazar: MEHMET BİBER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHLİS KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Suyun sabit basınç ve sabit hacimdeki ısı kapasitelerinin oranı olan y{= Cp / CK ) değerlerinin 0-100 °C sıcaklık ve 1-500 atm basınç aralığında değişimi incelenmiştir. Sudaki ses hızı verileri kullanılarak kt ve ks sıkışabilirlikleri hesaplanmıştır. +4 °C komşuluğunda y'nın. sıcaklığa göre değişiminde minimumlar gözlenmiştir. 1 atm'deki minimum, +4 °C'de görülmektedir. Basınç arttıkça minimumlar alçak sıcaklıklara doğru kaymaktadır. Yaklaşık 100 atm den daha büyük basınçlarda, pozitif sıcaklıklar bölgesinde bu minimumlar görülmemektedir. Böylece suyun, özellikle sıcaklığa karşı göstermiş olduğu bir başka anormal davranışının varlığı doğrulanmıştır. 1-500 atm basınç aralığında, bütün basınçlarda y değerlerinin +4 0C'nin üstündeki sıcaklıklarda sıcaklıkla arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The variation of the values of specific heat capacity ratios y(=Cp I Cy) of water has been investigated between 0-100 °C temperature and 1 -500 atm pressure ranges. Using the acoustic sound velocity data, kt and ks compressibilities have been calculated from which y ratios were obtained. The variation of y as a function of temperature show minima at a temperature of near +4 °C. At 1 atm, the minimum appears to be at +4 °C. As the pressure increases, the minima move towards the lower temperature range. At the pressure values that are greater than approximately 1 00 atm, these minima shift towards the negative temperature range. Thus, another anomalous behaviour of water, especially the ones that depend on temperature, have been demonstrated. It is shown that, in the 1-500 atm pressure range and above +4 °C, y values increases as the temperature increases.