Fractal image compression with radial basis function neural networks
Radyal taban fonksiyonlu yapay sinir ağları ile fraktal görüntü sıkıştırma
  1. Tez No: 75369
  2. Yazar: OSMAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT GÜZELİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET RAD YAL TABAN FONKSİYONLU YAPAY SİNİR AĞLARI İLE FRAKTAL GÖRÜNTÜ SIKIŞTIRMA Bu tezde, radyal taban fonksiyonlu yapay sinir ağı'nın fraktal görüntü sıkıştırmada görüntü kalitesi ve sıkıştırma oranım arttırmak amacıyla kullanılabilirliği araştırılmıştır. Geliştirilen yöntem Monro tarafından önerilen görüntü bloklarının alt bloklara dönüştürüldüğü sabit bölmelemeli kendine- dönüşüm yordamına dayanmaktadır. Bilinen fraktal görüntü kodlama yöntemlerinden temel farkı, doğrusal büzülme dönüşümleri yerine radyal tabanlı fonksiyonların kullanılmasıdır. Fraktal geometrik görüntüler çok az parametreler ile tanımlanan fark denklemleri tarafından üretilebilirler. Bu gerçek, Barnsley'in önermiş olduğu Ardışıl Fonksiyon Sistemleri (AFS) adlı fraktal görüntü sıkıştırma yönteminin esin kaynağı olmuştur. Çoğunlukla doğrusal büzülme dönüşümleri ile tanımlanan AFS, bütün yörüngelerin sabit bir noktaya gittiği tümel asimptotik kararlı aynk-zaman sistemleridir. AFS'nde durum değişkenleri çoğunlukla ele alınan görüntü gözesinin uzamsal konumunu ve bazen de, bu çalışmada olduğu gibi, gözenin gri- düzeyini belirtmektedir. Verilen gerçek bir görüntüye ilişkin fraktal kodun, dolayısıyla görüntüyü belirli bir yaklaşıklıkla sabit noktası kabul eden sistemin bulunması işlemi, dönüşümün uzamsal ve gri düzey değişimini belirleyen parametrelerinin elde edilmesi olarak açıklanabilir. Jacquin verilen herhangi bir gerçek görüntüyü sıkıştırmada, bir ön işlem gerektirmeksizin uygulanabilen, ardışıl dönüşüm tekniği adında bir otomatik yordam önermiştir. Ardışıl dönüşüm tekniği, görüntünün bazı bloklarının diğer bloklara görüntünün tümü kaplanacak şekilde doğrusal olarak dönüştürülmesi olarak açıklanabilir. Daha sonra Monro, vıgörüntünün bloklarını kendi alt-bloklarına dönüştüren Blok Fraktal Dönüşüm (BFD) adlı, sabit bölmelemeli bir yordam vermiştir. Yüksek verimine karşın, ardışıl dönüşüm tekniği, iki blok arasındaki en az öklid hatasını veren blok dönüşümünü aradığı için çok fazla işlem gerektirmektedir. BFD ise her adımda bir bloğu kendi alt-bloklarına dönüştürdüğü için arama safhası içermez ve bu nedenle daha hızlıdır. Önerilen Radyal Taban Fonksiyonlu - Yapay Sinir Ağlan (RTF-YSA) kullanımına dayalı yöntemde, blok dönüşümü BFD yöntemindekinin aynıdır ve gri düzey dönüşümünün doğrusal olduğu durumda BFD yönteminin bir YSA gerçeklemesine indirgenir. Yöntemde, uzamsal dönüşüm parametreleri her görüntü için sabittir, gri düzey parametreleri ise RTF-YSA için geliştirilmiş olan öğrenme algoritmaları ile belirlenir. Bu anlamda, dönüşüm parametreleri önceden tasarlanmış deterministik ve rassal doğrusal AFS'nin paralel olarak gerçekleştirilmesi amacı ile Stark tarafından verilmiş olan YSA modelinden farklıdır. Paralel çalışma özelliği sayesinde yüksek bir sıkıştırma ve yeniden oluşturma hızı sağlayacak olan YSA'nın bu çalışmada önerilmesinin ana nedeni doğrusal olmayan bir gri düzey dönüşümünün yeniden oluşturulacak görüntüde daha yüksek bir görüntü kalitesi ve/veya daha yüksek bir sıkıştırma oram sağlayabileceğidir. Doğrusal olmayan YSA modeli olarak RTF-YSA' mn seçilmesinin temel nedeni ise, giriş katmanındaki doğrusal olmayan hücrelerin merkez vektörlerinin her görüntü için aynı olan uygun bazı sabit değerlerde tutulması ile, doğrusal olmayan gri düzey dönüşümünün doğrusal dönüşüme göre daha fazla parametre işe katmaksızın gerçekleştirilebilmesidir. Sabit merkez vektörleri durumunda RTF-YSA giriş katmanının çıkışından ağ çıkışma doğrusal bir model tanımladığı için ağ bağlantı ağırlıklarının yani fraktal kodların belirlenmesi doğrusal büzme dönüşümleri gerçekleyen doğrusal YSA'nın ağırlıklanmn bulunmasına denktir. RTF-YSA kullanılması ile doğrusal AFS'ne göre getirilen ek hesap yükü, RTF- YSA'nın giriş katmanında yapılan doğrusal olmayan işlemlerdir. vııBölüm 2 de Fraktal kümeler tanıtılmış, bölüm 3 de Fraktal ve genel kodlama teknikleri özetlenmiş, Bölüm 4 de AFS (IFS) ve ATT (ITT) tanıtılmış, bölüm 5 ve 6 da Yapay Sinir Ağlan ve Yapay Sinir Ağlan ile fraktal blok kodlama açıklanmıştır ve bölüm 7 de bilgisayar benzetim sonuçlan sunulmuştur. Doğrusal Yapay Sinir Ağlan İle Kodlama Ardışıl dönüşüm tekniği, görüntü blokları arasındaki benzerliğin kullanılarak, gerçek görüntüye yakın, öz-benzer fraktal bir görüntüyü sabit noktası kabul eden fark denklemleri sisteminin bulunması olarak açıklanabilir. BFD'de ise görüntü sabit bloklara ayrılır ve bu blokların kendi alt-bloklar ile arasındaki benzerliği kullanmak üzere sabit bir bölmeleme kullanılır. Bu çalışmanın da dayanmış olduğu BFD'de BxB'lik 4 bloğa ayılmış bir görüntünün, B/2xB/2'lik alt-bloklara dönüştürülmesi Şekil l'de gösterilmiştir. BxB'lik 4 blok B/2xB/2'lik alt-bloklara dönüşüm blok 1 blok 2 blok 3 blok 4 Np : Blok N'nin p'inci alt-bloğu Şekil 1 Blok Dönüşümü. Böyle bir BFD görüntü sıkıştırma yöntemi, eğer gri düzey dönüşümü de doğrusal ise, aşağıdaki fark denklemleri ile tanımlanabilir. vıııx[n + 1] y[n + l] g [n + l] xy - f[x[n]] = Mxk-C°SPxk-XW-Myk-Sinayk-y[n] + Sxk Mxk'Sin|3xk-XW + Myk-C0Sayk->'W+Syk ak.x[n] + bk-y[n]+ck.g [n] + dk (D Burada, X[n] = [ x[n] y[n] gxy[n]]T biçiminde tanımlıdır ve x[n] dönüştürülen gözenin hangi sütunda olduğunu, y[n] gözenin hangi satırda olduğunu ve gxy[n] ise (x[n], y[n]) koordinatlı gözenin gri düzeyini göstermektedir. Seçilen bloğu 4 alt-bloğa dönüştüren 4 farklı denklem takımı vardır, k; 1,2,3 veya 4 olmak üzere bu alt-blokları indislemektedir. Belirtilen blok dönüşümünü sağlamak üzere, bütün klar için Mxk=Myk=l/2 olarak Pxk=ayk=0 olarak alınmalı ve Sxk ile Syk tüm bloğu alt bloklara öteleyecek şekilde herbir alt- blok için farklı uygun değerlere atanmalıdır. Monro BFD'deki belirlenmesi gereken tek parametre takımı olan gri düzey parametreleri ak,bk,Ck,dk 'nın bulunmasını; blok dönüşümü ile gidilen gözenin gri düzey değeri gX[n+i]y[n+i] ile seçilen parametre takımı için elde edilen yeni gri düzey değeri gxy[n+l] arasındaki farkın enazlanması olarak formüle etmiş ve çözümün bulunması için en küçük kareler yöntemini önermiştir. Bu yazıda sunulan çalışmanın esin kaynağı, (l)'de tanımlı fark denkleminin her bir adımının Şekil 2'de gösterilen Widrow tarafından önerilmiş olan doğrusal uyarlanır eleman adlı YSA modeli ile gerçeklenebileceği ve fraktal kodun Wyeni = Weski + n.P.E biçiminde tanımlı blok uyarlamak en küçük karesel ortalama öğrenme yordamı ile bulunabileceği gerçeğidir. Burada, r| öğrenme oranım, E hata vektörünü, P giriş vektörlerini sütun kabul eden bir matrisi ve W herhangi bir k için [ ak bk Ck dk ]T bağlantı ağırlık vektörünü göstermektedir. IXX y Şekil 2 Gri-düzey dönüşümü için kullanılan doğrusal YSA modeli. Alt-bloklann tüm ağırlıkları Öğrenildikten sonra, ağırlıklar bu bloğun fraktal kodlan olarak saklanmaktadır. Çalışmada ilk önce belirtilen doğrusal YSA modeli kullanılmış ve Monro'nun yöntemine denk olduğu gözlenmiştir. Daha sonra bu yaklaşım, doğrusal olmayan bir YSA modeli olan RTF-YSA'na genelleştirilmiştir. Radyal Taban Fonksiyonlu Yapay Sinir Ağları ile Fraktal Kodlama RTF- YSA, yerel yaklaşım yeteneğinin iyi olması ve giriş katmanındaki hücrelere ilişkin merkez vektörlerin sabit seçimi altında bağlantı ağırlıklarının basit ve etkin öğrenme yordamları ile bulunabiliyor olması dolayısıyla çeşitli uygulamalarda diğer cebrik YSA modellerine bir seçenek olarak kullamlmaktadrr. Bu çalışmada RTF-YSA'mn yeğlenmesinin temel nedeni, Şekil 3 'de gösterilen bu ağın uygun sabit merkez vektörleri seçimi altında, girişten çıkışa doğrusal olmayan bir dönüşüm sağlamasına rağmen fraktal kod olarak yalnızca doğrusal çıkış hücresine ilişkin bağlantı ağırlıklarının hesaplanması ve saklanmasının yeterli olmasıdır.*1 Şekil 3 Tek-çıkışlı, p-girişli, giriş katmanında q hücre olan bir RTF-YSA. Cj'ler merkez vektörler ve X\ '1er doğrusal ağırlıklardır. Şekil 3 'deki RTF-YSA aşağıdaki gibi bir giriş-çıkış ilişkisi tanımlar. H(x)= iX-aflx-cJ (2)
Özet (Çeviri)
SUMMARY FRACTAL IMAGE COMPRESSION WITH RADIAL BASIS FUNCTIONS NEURAL NETWORKS In this thesis, usage of Radial Basis Functions Neural Networks for improving fidelity and compression ratio in fractal image compression. Developed algorith based on the Block Fractal Transformation algorithm proposed by Monro in which fixed partitioned blocks of an image are transformed to its sub-blocks. The main difference from other algorithms is the usage of Radial Basis Functions instead of contraction mappings. In the last two decades fractal sets and coding of images with algorithms based fractal theory gained popularity because deterministic fractal objects has very high visual complexity while being very low at information content. Fractal theory by Benoit Mandelbrot, is a promising way to represent; complex images, processes and is a new candidate for compression. In the proposed Radial Basis Functions Neural Network algorithm block transformation is same as BFT and in the cases where the gray-level transformation is affine, is the realisation of BFT algorithm with a Neural Network. In the algorithm, spatial transormation parameters are same for each image, gray-level parameters are determined with the learning algorithms developed for RBF-NN. In chapter 2 fractal sets and their properties are explained. In chapter 3 and 4 fractal coding and fractal coding methods are mentioned, Neural Networks and learning algorithms are presented in chapter 5. In chapter 6 proposed algoritm, image coding and decoding is presented and in chapter 7 computer simulation results are presented.