Eğitim sistemi paydaşlarının 4+4+4 sisteminin ortaokul düzeyine yönelik algı ve yaklaşımlarının sistem teorisi çerçevesinde değerlendirilmesi: Adıyaman ili örneği
Perceptions and approaches of partners of the 4+4+4 education system in secondary schools in system theory perspective: an example of Adıyaman city
- Tez No: 580370
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışma, 4+4+4 eğitim sisteminin etkinlik, verimlilik, uluslararası rekabete uyum, yenilikçilik, yaratıcılık ve kalite yönünden incelemesini yaparak, eğitim sistemi paydaşlarının sisteme yönelik algılarını ve sistemin hedeflerine ulaşmakta başarılı olup olmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Sistem teorisine göre bütün, kendisini oluşturan parçalardan daha anlamlıdır. Dolayısıyla bu çalışmada bütünü oluşturan parçalar (paydaşlar) tek tek ele alınacak ve bütüne olan katkıları belirlenecektir. Yeni sistemin önceki eğitim sistemlerine göre paydaşlar tarafından algılanan avantajlı ve dezavantajlı yönleri ifade edilecektir. Böylece 4+4+4 eğitim sisteminin toplumdaki yeri ve önemi ortaya konmaya çalışılacaktır. Çalışmanın evrenini; 2015-2016 eğitim öğretim yılında Adıyaman il merkezi ve belirlenen ilçelerde eğitim gören öğrenciler, öğrenci velileri, görev yapan öğretmenler ve okul yöneticileri ile il-ilçe yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi; Adıyaman il Merkezi, Kâhta, Gölbaşı, Besni ve Çelikhan'da eğitim gören 242 öğrenci; 121 öğrenci velisi; görev yapan 186 öğretmen, 61 okul yöneticisi ve 6 İl-ilçe yöneticisinden oluşmaktadır. Çalışmada, 4+4+4 eğitim sistemi paydaşlarından olan öğretmen-okul yöneticileri, öğrenciler ve öğrenci velileri için; akademisyen, okul yöneticileri ve öğretmen görüşü alınarak üç farklı anket hazırlanmıştır. Öğretmen ile okul yöneticilerine, öğrencilere ve öğrenci velilerine uygulanması amacıyla hazırlanan bu anketlerde 5'li likert ölçeği kullanılmıştır. Anket ile elde edilen veriler, SPPS 23.0 paket programında parametrik olmayan analizlerle değerlendirilmiştir. Ayrıca il-ilçe yöneticileri için hazırlanmış yarı yapılandırılmış mülakat soruları kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış mülakat verileri de betimsel olarak çalışmaya yansıtılmıştır. Çalışmada, 4+4+4 eğitim sistemiyle ilgili öğretmen ve okul yöneticilerinin algı ve yaklaşımları, cinsiyet, yaş, medeni durum, öğrenim durumu, aylık ortalama gelir, okuldaki görev, branş ve mesleki kıdem'den; öğrenci velilerinin 4+4+4 eğitim sistemiyle ilgili algı ve yaklaşımları cinsiyet, aylık ortalama gelir, eğitim durumu ve yaş'tan; öğrencilerin 4+4+4 eğitim sistemiyle ilgili algı ve yaklaşımları ise cinsiyet, yaş, okul türü, sınıf düzeyi ve gelir durumundan oluşan bağımsız değişkenlere göre analiz edilmiştir. Araştırma sonunda anket sorularının bazılarında bağımsız değişkenlere bağlı anlamlı farklılık görülürken bazılarında ise anlamlı farklılıklar görülmemiştir. İl ve ilçe yöneticilerinin yarı yapılandırılmış mülakat sorularına verdiği cevaplarda ise sistemle ilgili genel olarak olumlu ifadeler kullanılmış ancak sistemin bazı yönlerine yönelik olumsuz durumlar da ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to what extend the 4+4+4 education system of Turkey is successful in reaching intended results and to find out the perceptions of sub-agents of education systems such as teachers, directors, students and parents. To do so, the research examines the 4+4+4 education system in terms of efficiency, productivity, adjustment to the international competitiveness of education system, innovativeness, creativity and quality. According to the system theory, the whole is more meaningful than its components. Therefore, in this study all components will be separately taken under scrutiny and their contributions to the whole system will be exposed. Revealed results will provide us a luxury of comparing the new education system and the old one, especially its advantages and disadvantages. That will also lead us to find out the place and significance of the 4+4+4 education system in the eyes of society. The universe of the study; students who were studying in 2015-2016 education terms in Adıyaman city center and chosen boroughs, their parents, their teachers, school and administrative directors. Sample of the research covers 242 students, 121 parents, 186 teachers, 61 school directors and 6 administrative directors in Adıyaman city center and boroughs of Kâhta, Gölbaşı, Besni and Çelikhan. Three questionnaires are prepared with the assistance of academicians, school directors and teachers to be separately applied to the students, parents, and directors. In all these questionnaires, 5 likert scale is used. The results obtained from the questionnaires have been evaluated via SPSS 23.0 program with non-parametric analysis. In addition to the analysis, a semi-structured interview has been made with provincial and borough directors whose responses are used for further evaluation. This thesis applied three different questionaires measuring the perceptions of teacher and school principles, of students' parents and of students on 4+4+4 education system. Respectively, the first one makes analysis via gender, age, martial status, education level, avarege monthly income, positions in the schools, teaching courses, and seniority. The second one is through gender, avarege monthly income, education level, and age. The last one is through gender, age, types of school, grade, income (family). Results obtained from the data suggest that there are statistically significance between some of the independent variables. Additionally, answers given by provincial and borough administrations to the semi-structured interviews indicate that positive statements are articulated but together with several negative points.