Erzurum yöresinde patates x ve s virüs hastalık oranları ile konukçu çevrelerinin belirlenmesi bu etmenlerin dsRNA analizi ile tanılanması
- Tez No: 58039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışma, Erzurum Yöresinde patates X ve S virüs hastalık oranlan ile konukçu çevrelerinin belirlenmesi, bu etmenlerin dsRNA analizi ile tanılanması amacıyla 1994-1995 yıllarında yapılmıştır. Erzurum ilinde yapılan surveylerde patates X virüsünün hastalık oranının ortalama % 46.78; Patates S virüsünün ise % 23.95 olduğu saptanmıştır. Survey esnasında simptomatolojik olarak patates X virüsü olduğu tahmin edilen şüpheli 50 örneğin % 78'i; sağlıklı olduğu tahmin edilen 20 örneğin % 25 'inin PVX ile bulaşık olduğu, PVS olduğu talimin edilen şüpheli 50 örneğin % 66'sı; sağlıklı olduğu talimin edilen 20 örneğin % 10'nun ise PVS ile bulaşık olduğu uygun test bitkilerine yapılan mekaniksel inokulasyonlar sonucu saptanmıştır. Patates X ve S virüslerinin konukçu çevrelerinin belirlenmesi amacıyla yapılan mekaniksel inokulasyonlar sonucunda Patates X virüsü için Chenopoc&um album, C amaranticölor, C quinoa bitkilerinin lokal lezyon; Gomphrena gbbosa 'ma. nekrotik lokal lezyon; Datura stramonium, Lycopersicon esculentum, Mcotiana benthemiana, N. debneyii, M glutinosa, K sylvestris, N. tabacum Samsun NN, N. tabacum Samsuft Typ, N. tabacum White Burley, N. tabacum xaulhii ve Pkysalis floridana bitkilerinin ise sistemik konukçusu olduğu, buna karşı N, clevelandii ve N. rustica bitkilerinde ise herhangi ?bir simptoma neden olmadığı belirlenmiştir. Patates X virüsünün izolasyonundai). stramonium, çoğaltımındaJV glutinosa, tanısında ise G. globosa, C amanmticölor, C quinoa ve D. stramonium bitkileri kullanılmıştır. Patates S virüsü için ise C album, C amaraniicdor, C quinoa bitkilerinin lokal lezyon; M benthemiana, M clevelandii, N. debneyii, N. glutinosa, N. sylvestris, l'i tabacum Samsun Typ, N. tabacum White Burley ve N. tabacum xanthii binlerinin ise sistemik konukçusu olduğu, buna karşı S virüsünün N. rustica, G globosa, D. stramonium, L esculentum, N. tabacum Samsun NN ve P. floridana bitkilerinde ise herhangi bir simptom, oluşturmadığı belirlenmiştir. S virüsünün izolasyonunda C quinoa, çoğaltanında K clevelandii, tanısında ise C. amaranticolor, C quinoa ve N debneyii bitkileri kullanılmıştır. Patates X virüsünün dsRNA izolasyonu ve analizi çalışmalanndaiV glutinosa ve N. tabacum xanthii bitkilerinin, patates S virüsünün dsRNA izolasyonu ve analizinde ise C quinoa bitkilerinin inokulasyondan 10 gün sonra hasat edilen 7 gr enfekteli yaprak dokuları kullanılmıştır. Virüslere ait dsRNA'lar% 1.2'lik agar jelde lOOV'da,. O.Û5A'de 3 saat elektroforetik ayrana tabi tutulduklarında patates X virüsüne ait tek bantasahip dsRNA profili elde edilmiştir. S virüsüne ait dsRNA profili elde edilememiştir. I
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted in order to determine the intensity of potato X and S virus diseases and their host plants and to diagnose these viruses wifli analyse of dsRNA of host plant in 1994 and 1995. Hie incidence of Potato X virus disease was approximately 46.68 % while PVS was 23.95 % in survey area, Eraurum. During the survey, 78 % of 50 samples equeocaly considered to be potato X virus by symptoms and 25 % of 20 samples accepted to be healthy were contaminated with PVX whereas 66 % of 50 samples supposed to be contaminated with potato S virus and 10 % of 20 sanples supposed to be healthy were determined to be contaminated with PVS up on mechanical inoculation test on suitable plants. As a result of mechanical inoculations for determining host environments for potato X viruses Chenopodium album, C amanmticolor and C quinoa showed local lesions; Gomphrena glchosa showed necrotic local lesions; Datum, stramonium, Lycopersicon esculentum, Mcotiana benthemiana, N. debneyii, K glutinosa, Nsyhestris, N. tabacum Samsun NN, N. tabacum Samsun Typ, N. tabacum White Burley, AC tabacum. xanthii and Physalis fiondmia showed systemical symptoms whereas M clevelandii and.. N rustica showed no symptoms in suitable plants. D. stmmonium was used for isolation of PVX, N. glutinosa for propagation and G. globosa, C amaranQcolor, C quinoa and D. stramonium were used for identification for PVS. C album, C amanmticolor and C quinoa showed local lesions; N. bentJwmiana, N. clevelandii, N. debneyü, N. glutinosa, Nsylvestris, N. tabacum Samsun Typ, M tabacum Wliite Burley and N. tabacum xantliii plants were systemic hosts whereas N. rustica, G. globosa, D. stramonium, L esculentum, N. tabacum Samsun İSIN and P. fioridxma plants showed no symptoms for PVS. For the isolation of PVS, C quinoa was used, N. clevelandii was for propagation and C amamnticolor, C quinoa and N. debneyii were used for identification While N. glutinosa and K tabacum xanthii were used for dsRNA isolation and analyses in PVX, quinoa was used for dsRNA isolation and analyses in PVS from tissue of infected leaves taken 10 days after inoculation. When dsRNA of PVX and S viruses were subjected to electrophoretic speration in 1.2 % agarose gel at 100 V and 0.05 A for 3 hours and profile of dsRNA ofPVX was obtained from a single band. No profile of dsRNA ofPVS could be obtained.