Yunan vazo sanatında meslekler ve zanaatkar betimlemeleri
Professional occupations and craftsmants in Greek vases
- Tez No: 580394
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Antik Yunan'da, Arkaik ve Klasik Döneme ait, Siyah ve Kırmızı Figürlü vazolar üzerinde yer alan meslek ve zanaatkâr gruplarının tasvirlerinin incelenip yorumlanması tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Söz konusu seramik gruplarının içinde yer alan vazoların, ulaşılabildiği ölçüde vazonun üretim yeri, bu vazoları yapan çömlekçiler ve boyayan ressamlar, vazolar üzerinde konu edilen meslek grupları ve zanaatkârlara ait tasvirler belirlenerek, kendi dönemleri içinde yer alan antik kaynaklarla karşılaştırması yapılarak, söz konusu bu meslek gruplarının, vazolar üzerinde nasıl yorumlandığının ve yine bu meslek ve zanaatkâr grupların günlük hayattaki rollerinin belirlenmesi, açıklamalarının yapılması hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında 84 adet örnek incelenerek, benzer örnekleriyle ve antik kaynaklarda geçen tasvirleriyle karşılaştırması yapılıp, Arkaik ve Klasik Dönem siyah ve kırmızı figürlü vazolar üzerindeki, farklı meslekler ve zanaatlara ilişkin tasvirlerin değerlendirilerek, meslek tasvirleri, bu mesleği yapanların kullandıkları araç ve gereçler ile görünümlerinin değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca, bu iki dönemde, meslek türlerinin çeşitliliğindeki artışların nedenleri ve toplumdaki olası değişimler üzerinde durularak, Yunan toplumunda, mesleklerin yeri ve önemi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this thesis is formed about investigation and interpretation of imagery of occupations and craftsmants, that located on vases, which red and black figured that are belonging to archaic and classical period in antique greek. The aim of this thesis, for the vases that within cperiodmic groups in question, as much as possible, to determine the production location of vases, artists of the vases who have maked and painted, depictions which on the vases belonging to occupations and craftsmants, to compare with ancient sources that in their own period and determine how had been commentated these occupations in question on the vases and then to determine and explane the roles of these occupations and craftsmants in daily life. In this study, 84 samples were examined and compared with similar samples and depictions in ancient sources, and then with interpretation of depictions about different occupationss and craftsmants on the black and red vases belonging to archaic and classical period, depictions of occupations, their views were interpretated with tools and equipment used by those doing this occupations. In addition, in these two periods, with the reasons of the increase in the diversity of occupational types and the possible changes in the society were emphasized and the place and importance of the occupations in Greek society were examined.