Antik Yunan seramik sanatında spor konulu sahneler
Sports themed scenes in Ancient Greek ceramic art
  1. Tez No: 954557
  2. Yazar: PERİHAN KILIÇKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BULBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Antik Yunanistan'da spor ve atletizm etkinlikleri, toplumsal yaşamda önemli bir yere sahipti. Özellikle Olimpiyat Oyunları bu müsabakaların en tanınmış ve prestijli olanıydı. Bu oyunlar, Yunan şehir devletleri arasında rekabeti teşvik etmenin yanı sıra barışın sağlanmasına da katkıda bulunuyordu. Dört yılda bir düzenlenen bu organizasyonda atletler koşu, güreş, sıçrama ve disk atma gibi farklı dallarda yarışarak becerilerini sergilerdi. Kazananlar büyük bir onur ve saygınlık elde eder, bunun için yoğun bir hazırlık sürecinden geçerlerdi. Spor ve atletizm, Antik Yunan dünyasında yalnızca fiziksel bir mücadele olarak değil, aynı zamanda ahlaki ve etik değerlerin yüceltilmesi olarak da görülüyordu. Atletler, disiplin, dayanıklılık ve özveri gibi erdemleri geliştirmeyi hedeflerdi. Bu bağlamda, spor etkinlikleri hem atletler hem de izleyiciler için bir ritüel anlamı da taşıyordu. Antik Yunan sanatında spor ve atletizm temalı eserler de oldukça yaygındı. Özellikle vazo resimleri, dönemin spor anlayışını ve müsabakaların ayrıntılarını yansıtan önemli kaynaklar arasında yer almaktadır. Bu eserler, sporun sadece bir fiziksel aktivite değil, aynı zamanda günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğunu ortaya koymaktadır. Genel olarak bakıldığında, Antik Yunanistan'da spor ve atletizm, fiziksel bir eylem olmanın ötesinde ahlaki bir değer ve toplumsal bir olgu olarak kabul edilmekteydi. Bu etkinlikler, dönemin kültürel yapısının önemli bir unsuru olmuş ve günümüze kadar etkisini sürdürmüştür. Bu tez çalışmasında, Antik Yunan dünyasında sporun toplumsal ve kültürel önemini vurgulamayı amaçlamaktadır. Vazo resimlerinin ışığında Antik Yunanistan'daki spor ve atletizm etkinlikleri incelenmiş ve çalışma dört bölüm halinde ele alınmıştır. İlk bölümde, Antik Yunanistan'da sporun kökeni, sporcuların eğitimi, şenliklerin doğuşu ve dini ritüellerle ilişkisi, farklı spor türleri ve atletizm müsabakalarına yer verilmiştir. Ardından spor mekanları ve atletizm oyunları hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Bu bilgilerin Attika Siyah Figür, Kırmızı Figür ve Panathenaia vazolarına yansıması üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In ancient Greece, sports and athletics events had an important place in social life. The Olympic Games in particular were the most well-known and prestigious of these competitions. In addition to encouraging competition among Greek city-states, these games also contributed to the establishment of peace. In this organization held every four years, athletes would compete in different branches such as running, wrestling, jumping and throwing the discus to demonstrate their skills. The winners would gain great honor and respect, and would go through an intensive preparation process for this. Sports and athletics were seen not only as a physical struggle in the ancient Greek world, but also as the exaltation of moral and ethical values. Athletes aimed to develop virtues such as discipline, endurance and devotion. In this context, sports events had a ritualistic meaning for both athletes and spectators. Works with sports and athletics themes were also quite common in ancient Greek art. Vase paintings in particular are among the important sources reflecting the understanding of sports and the details of competitions of the period. These works reveal that sports were not only a physical activity, but also an inseparable part of daily life. In general, sports and athletics in Ancient Greece were considered to be a moral value and a social phenomenon beyond being a physical action. These activities were an important element of the cultural structure of the period and have continued to have an impact until today. This study aims to emphasize the social and cultural importance of sports in the Ancient Greek world. Sports and athletics activities in Ancient Greece were examined in the light of vase paintings and the study was addressed in four sections. The first section includes the origin of sports in Ancient Greece, the training of athletes, the birth of festivals and their relationship with religious rituals, different types of sports and athletics competitions. Then, detailed information is given about sports venues and athletics games. The reflection of this information on Attic Black Figure, Red Figure and Panathenaia vases is emphasized