Assos su yönetimi
Assos water management
  1. Tez No: 580393
  2. Yazar: GAMZE YERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Troas Bölgesi'nin güneyinde bulunan Assos kenti, volkanik bir tepe üzerinde kurulmuştur. Kentte 1881-1883 yıllarındaki ilk kazıların ardından, 1981 yılında başlayan kazılarda kentin su sistemleri hakkında bulgular elde edilmiştir. Kentin içinde bir su kaynağının olmadığı bilinmektedir. Her ne kadar kuzeyinde Satnioeis Irmağı olsa da bundan M.S.4. yüzyılda faydalanıldığı tahmin edilmektedir. Assoslular kentin su ihtiyacını sarnıçlar ve kuyularda topladıkları yağmur suyu ile giderdikleri anlaşılmaktadır. Bunlara ilişkin kalıntılar Hellenistik Çağ'dan başlayacak şekilde kentin son iskan dönemi olan Erken Bizans Çağı'na aittir. Hellenistik Çağ'da kentin kamusal alanı olan agorada kuzey ve güney stoa önlerindeki büyük sarnıçlar yanında, Agora tapınağı altında bir başka sarnıç bulunmaktadır. M.S. 4. yüzyıldaki bir yazıt ve Satnioeis Irmağı kenarından kente doğru uzanan su kanalı, Geç Antik Çağ'da bir kaynaktan kente suyun taşındığını ortaya koymaktadır. Kamusal alanlar dışında konut bölgelerinde de ana kayaya oyulmuş çok sayıda sarnıç iyi korunmuştur. Akropol üzerindeki Bizans Dönemi sarnıç mimari yönden tekil bir örnektir. İki mekanlı sarnıcın üzeri kemerli tonoz ile kapatılmıştır. Sarnıçlara yağmur suyu depolanmasının kanallar ve çatı suyu doğrudan sarnıç haznesine taşınmasına ilişkin kanıtlar bilinmektedir. Sarnıçlar dışında kentin bir kaç noktasında ana kaya dan akan çok cılız kaynaklar mevcut olsa da bunların sert ve kentin ihtiyacını karşılamaktan uzak olduğu söylenebilir. Agoradaki iki büyük sarnıç ana kaya kesilerek, etrafı düzgün duvarla çevrelenmiş yapıdadır. Bu örneklerle birlikte kentte yoğun olarak kullanılmış sarnıçlar, kuyular ve M.S. 4. yüzyıldan sonra kullanılmış su yolu kentin genel su sistemi hakkında fikir edinmemizi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Assos is located on a volcanic hill in the south of Troas Region. After the first excavations of the city between 1881-1883 years, the city's water systems were found in the excavations in 1981. It is known that there is no water source in the city. Although there is a Satnioeis River in the north, they started to have its benefits A.C. 4. century. It is understood that Assos people meet the water need of the city with rain water collected in cisterns and wells. The evidence for this is from the Early Byzantine Age, the last settlement period of the city starting from the Hellenistic Age. In the Hellenistic Age, the agora, which is the public space of the city, has large cisterns in front of the North and south stoa, and another cistern under the previous Agora temple. An inscription from the 4th century of A.C. and the water channel extending from the edge of the Satnioeis Riverto the city reveas that water was transported to the city from a source in the Late Antiquity. In addition to public spaces, numerous cistern scarved into the bedrock in the residential are as are well preserved. The Acropolis and the Byzantine Period cistern are unique examples of architecture. The two-room cistern was covered with arched vaults. In addition to storing rain water in cisterns, ducts and surface water are installed directly to the cistern reservoir. Apart from the cisterns, although there are very weak sources flowing from the bedrock in a few points of the city, it can be said that they are harsh and far from meeting the needs of the city. The two large cisterns in the agora are cut around the bedrock and surrounded by a smooth wall. Together with these examples the cisterns, wells and waterways used after the A.C. 4th century provided us with an idea about the general water system of the city.