Stalin tarafından Kırgızistan'a sürülen Türk topluluklarının yerleşim problemleri
The problem of banished by Stalin Turkic societies' location in Kyrgyzstan
- Tez No: 580396
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sürgünler söz konusu olduğunda halkların kaderi hiç değişmiyor. Tarihi belgeler, Avrupa'dan Orta Asya'ya kadar birçok ülkenin halklarının aşağı yukarı aynı kaderi paylaştıklarını ortaya çıkarıyor. Kafkasya, jeopolitik konumu, maden yatakları ve verimli arazileri ile tarih boyunca çeşitli halkların, devletlerin ilgisini çekmiş ve saldırısına hedef olmuştur. Nitekim Sovyetlerin de Kafkasya'yı işgali, başta siyasi sebepler olmak üzere yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı gerçekleşmiştir. Tezin birinci bölümünde Stalin tarafından sürülen halkların tarihi ve sürgünü, SSCB döneminde Kafkasya'nın durumu ve Ahıska bölgesi, Ahıska Türklerinin sürgünü ve sonrasında gerçekleşen olayları, Ahıska Türklerinin sürgünü ile ilgili gizli belgeleri, ayrıca Karaçay-Balkar Türklerinin Kafkasya'da yaşadıkları coğrafya, tarihine ve sürgünlerini kısaca değinilmiştir. Tezin ikinci bölümünde sürülen hakların yaşadıkları bölgeler, nüfus dağılımı ve yerleşim problemleri ve Kırgızistan'da hangi bölgelere kaç kişi yerleştirildiğini ve Kırgızistan'daki nüfus dağılımını, arşiv belgeleriyle sürgünün problemleri alındı. Üçüncü bölümde ise günümüzde Kırgızistan'da yaşayan Ahıska ve Karaçay-Balkar Türklerinin Dernek Başkanları ile görüşerek, bu halkların Kırgızistan'daki son durumunu, neler yaptıklarını, nüfus ve yerleşme alanlarını, sürgün bölgesine dönmek için verdikleri mücadeleyi ele aldım. Bunun dışında tezimizin ekler kısmında Ahıska sürgünü ile ilgili belgeler ve Kırgızistan Devlet Arşivlerinde sürgün dönemine ait arşiv belgelerine yer verildi. Ayrıca Dernek Başkanları ve sürgünü yaşayan insanlarla görüşerek sürgünün hikayesi derlenmeye çalışıldı. Sonuç olarak sürgünün sebebini ve sonuçlarını, sürülen halkların yaşadıkları sıkıntıları, vatandan ayrılmanın verdiği özlem anlatılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The fate of people doesn't change anyhow, when we talk about banishment The historical informations attest that many of nations and societies from Europe to Central Asia had been meeting with banishment. The Caucasian area had always attracted many states with its geopolitical condition and was the place of endless wars and captures. The Soviet Union has captured the Caucasian territories, first of all with political and then with written above intentions . The history of Stalin banishment of Caucasian people, the conditions in Caucausian and in the Meshed areas in the period of USSR, banishment of Meshed Turkic people and consecuent events, secre't materials and informations about banishment of Meshed Turkic people, particularly the geografical location and the history Karachaev Balkar Tukic people banishment are mentioned in the first chapter of the work. The colony of settlements and the areas of banished Turkic people, their spread and the problems of settlement, the number of people and the places of their settlement in Kyrgyzstan, their dispersal in Kyrgyzstan and the problems of banishment with repository data are mentioned in the secon chapter of the thesis. In the third part we have faced with the heads of Meshed and Karachaev Balkar Turkic community and got information about last currencies of these communities, their dispersal, the spheres they work in, the centers of population's concentration, their attempts to go back to their mother country. Besides that, the archival documents about Meshed Turkic people banishment, different informations from Kyrgyz National Archive are given in the appendix of the work. Have been meeting with the heads of communities and captured the histories about banishment from the people who had practiced it in their lives. The reasons and results of banishments, experienced problems ob banished people, sorrows about motherland are mentioned in the conclusion of the work.